ABD'den kritik S-400 çıkışı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde bakanlıkbütçesiyle ilgili oturumda, Türkiye ve S-400'ler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Pompeo, S-400 sisteminin aktif olduğu bir hava sahasında F-35 uçmasının mümkün olmadığını söyledi.

TEKNİK ANLAMDA AYNI YERDE VAR OLMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini almasını doğru bulmadıklarını dile getiren Pompeo, bu hususta Türk muhataplarına görüşlerini birçok kez aktardıklarını belirtti.

Pompeo, teknik anlamda S-400'ler ile F-35'lerin aynı yerde var olmasının mümkün olamayacağına iddia ederek 'S-400'lerin aktif olduğu bir yerde F-35'lerin aynı anda uçması mümkün değil.' dedi.

mike-pompeo-dan-hafter-e-harekati-durdur--1554711337.jpg'TÜRKİYE SADECE ALICI DEĞİL, F-35'LERİN TEDARİK ZİNCİRİNİN BİR PARÇASI'

Türkiye'ye S-400'ler yerine Patriot'ları önerdiklerini kaydeden Pompeo, 'Bu öneri hala masada, detaylar üzerinde çalışılıyor. F-35'lerin önemli bir parçasını üreten Türklere şunu söyledik; onlar sadece alıcı veya müşteri değil, F-35'lerin tedarik zincirinin bir parçası durumunda. Eğer S-400'leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir şekilde ilettik.' diye konuştu.

'YAPTIRIMLARLA KARŞI KARŞIYA KALMA İHTİMALİNİN ÖNÜ AÇILIR'

Pompeo ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında bazı yaptırımlarla karşı karşı kalma ihtimalinin de önünün açılacağını ifade etti.

- Tanış Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.tanisgazetesi.com.tr/dunya/2370617/abdden-kritik-s-400-cikisi