Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan Anlattı

Beypazarı'nda Şehr-i Osmangazi Projesi nasıl ortaya çıktı?

Bu alan geçmiş zamanlarda ki belediye başkanımızın şuan ki FETÖ 'ye okul yapmaları düşüncesiyle verilmiş bir alan. Bin dönüme yakın bir alan, bu alan biz seçildikten sonra direk olarak talep ettik geri iade edilmesiyle alakalı çünkü okulla alakalı bir işlem yapmamışlardı.

"ZAFER EĞİTİM VAKFI'NA VERİLMİŞ"

Oradaki bir iş adamına mı verilmişti? Burası okul yapılması için.

Bir eğitim vakfına Zafer Eğitim Vakfı'na verilmiş. Biz girişimlerimiz uğraşlarımız sayesinde geçtiğimiz bu nisan ayında tapusunu belediyemize almıştık. Belediyemize almadan önce de zaten belli olan hareketlerinden dolayı belediye hizmeti alanına çevirmiştik. Müsaade de etmeyecektik.

"17-25 ARALIK’TAN SONRA Kİ SÜREÇ İÇERİSİNDE..."

Bu darbe girişiminden önce mi yoksa zaten projesi hazırlanmış mıydı?

17-25 Aralık’tan sonra ki süreç içerisinde bizim buradaki alan hakkındaki duruşumuzla yaptıklarımızla belliydi zaten. Nisan ayında tapusunu aldıktan sonra bir proje yapalım buraya Beypazarı'na yakışır Beypazarı'nı en azından farklı noktalarıyla da öne çıkaran bir proje olsun.

Uzman arkadaşlarla Ankara'da ki şehir plancısı bu konuda ki deneyimle de profesyonel arkadaşlar ile içerideki görüşmelerimiz neticesinde Türkiye'de ilk defa uygulanacak bir proje yapalım. Projenin ismi de Şehr-i Osmangazi Projesi olsun. Proje içerisinde geçmişi yaşatan geçmişi hatırlatan geleneğimizi, kültürümüzü bütün her şeyi içinde barındıran bir alanımız olsun. At sürme alanlarından ok atma alanlarından orada ki yaşam alanlarına kadar bir mekân olsun diye inşallah önümüzdeki günler içinde bütün proje çalışmalarının animasyon görüntüleri hazırlandı, gündeme gelmiş olacak.

"15 TEMMUZ GECESİ TAM DARBE ANINDA HABERİNİ ALDIĞIMIZ ANDA"

Bu çalışma alanı içerisinde kaç bin kişilik bir nüfus alanı planlanıyor.

33 köy projemiz var içerisinde bu köylerin isimleri de Osmangazi Hazretlerinin; arkadaşlarının isimleri olacak. Oradaki tahmini bina sayısı yani yaşam alanı sayısı 6 yüz civarı bina sayısı olacak bu sadece oturabilecek olan diğer işte kırsal mekânlar olarak ta, ok atma alanlarının at binme alanlarının oluşturulduğu, namazgâhının oluşturulduğu diğer sosyal aktivitelerin olduğu bir yaşam alanı olacak. Ben bu projenin anlatımını 15 Temmuz gecesi tam darbe anında haberini aldığımız anda Ziya Osman Açıkel'in programında tanıtımı yapıyordum. Böyle bir proje önümüzdeki günlerde inşallah cumhurbaşkanımızın müsait olduğu bir günde ona da tanıtımını yapacağız. İnanıyorum ki çok büyük desteklerini ve katkılarını alacağız. İnanıyorum ki Beypazarı adına Ankara adına güzel bir kazanım olacak diye düşünüyoruz.

"GELEN ZİYARETÇİLERİMİZİ ÇOK TATMİN ETMİYOR"

Beypazarı turizm potansiyeli bu proje ile öne çıkan bir ilçe haline gelecek. Beypazarı Ankara'ya turizm açısından ciddi katkılar sağlayacak mı?

Beypazarı'ndaki turizm zaten bir açılımın farklı bir entegrasyonun sağlanması gereken bir konumda biz şuan sadece şehir içerisinde ki eski o kültür noktasında önü açan eski yerlerimizle tanınıyoruz ve bu gelen ziyaretçilerimizi çok tatmin etmiyor beş saatlik bir ziyarete ancak ev sahipliği yapabiliyoruz biz bu manada doğamızı da projemizin de entegrasyonunu sağlayıp daha da ziyaret süresini uzatıp böyle açılımımız böyle bir projeyi gerçekleştireceğiz.

"BEYPAZARI'NIN DAHA DA GÜZELLEŞMESİ İÇİN BİR FIRSAT OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Aynı zaman da Beypazarı'nda iş potansiyeli artmasını da göz önünde bulundurabiliriz.

o düşündüğümüz projenin içerisine Ankara'dan da sadece Beypazarı'ndan çıkmış bir proje değil Ankara'daki bürokrasisin de siyasilerini de buna siyaset gözetmeksizin tüm siyasilerimizin de CHP 'nin ade MHP 'nin de yer alabileceği orada düşündükleri zaman gelebilecekleri bir mekan olacak ki şuan ülkemizdeki birlik beraberlik örneği olacak. Anadolu insanın Ankara insanının diğer illerdeki herkesin paylaşabileceği bir alan olacak. O nedenle de yatırımcılarımızın o bölgede bulunurken o bölgeye yapılacak yatırımlar noktasında bölgenin diğer eksikliklerinin de tamamlanabileceği oranın sayesinde Beypazarı'nın daha da güzelleşmesi için bir fırsat olacak diye düşünüyorum.

"ŞUAN ALTYAPISINI HAZIRLIYORUZ"

Çalışmalar ne zaman başlayacak ve bu proje ne zaman hayata geçecek yani Ankaralılar Şehr-i Osmangazi'ye ne zaman kavuşacak?

Şuan altyapısını hazırlıyoruz. İmar projelerini imarını düzenledik şimdi üstteki yapılacak olan o planlamaları bitirmek üzereyiz. Animasyon görsellerine kadar bütün çalışmalarına başladık bitirmek üzereyiz. Umuyorum ki önümüzde ki yıldan itibaren çalışmalar başlamış olacak.

"DOĞANIN BOZULDUĞU YAPILAR OLMAYACAK"

Bütün yapılar Osmanlı mimarisi mi olacak?

Osmanlı mimarisi, Selçuklu mimarisi ve Beypazarı'nın bilinen evlerinin dokusunu yansıtan yapılar olacak. Oradaki bütün yapılarda şartlarımız olacak. Onun dışına da çıkılmayacak. Doğanın bozulduğu yapılar olmayacak. Orada ki doğal yapıda korunacak.

Ben öncelikle böyle bir tanıtım da bize destek verdiğiniz için teşekkür ederim. İnşallah niyetimiz ülkemize ilçemize hayırlı bir iş yapmak.

- Tanış Gazetesi, bölümünde yayınlandı
https://www.tanisgazetesi.com.tr/roportaj/1272781/beypazari-belediye-baskani-tuncer-kaplan-anlatti