Türkmen Lider Mustafa: Fırat Kalkanı Operasyonu oyunu bozdu

Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı, meclis üyesi Abdurrahman Mustafa Tanış Ankara’ya Cerablus’taki son durumu değerlendirdi.  Türkmen Lider, bölgedeki Türkmenlerin stratejik öneminden güvenli bölgeye, süper güçlerin gizli projelerinden Ortadoğu’nun içinden geçtiği sürecin önemine işaret ederek, “Ortadoğu zor bir süreçten geçiyor. Bu bir doğum sancısıdır” dedi.

Video için play'e tıklayın

Türkmen Lider Mustafa, bölgede Türkiye’nin tarihi sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, “Fırat Kalkanı operasyonu oyunu bozdu”diye konuştu.

CERABLUS 'TA SON DURUM

Cerablus'ta batıya doğru biliyorsunuz, Fırat Kalkanı operasyonu çerçevesinde karada sultan murat tümeni Türkmen birliği yanında Hamza bölüğü yanında diğer birliklerde var. Muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi IŞİD'e karşı batıya doğru ilerliyoruz. IŞİD ile mücadele devam ediyor. Bugün ikiköy daha IŞİD'in elinden alındı Allah’a şükür. İnşallah yakında Sacır Nehri'nin batısına da geçeceğiz. Fırat Kalkanı operasyonu devam ediyor.

“CERABLUS’TA 400 BİN TÜRKMEN YAŞIYOR”

Cerablus'ta ne kadar Türkmen yaşıyor?

Cerablus merkezde çoğu Türkmen IŞİD ve PYD nedeniyle tecir oldu; ama şunu diyebiliriz, CerablusAzez arasındaki bu hattın yüzde 80'i tamamen Türkmen’dir. 144 köy mevcuttur. 100 kilometre eninde 25 kilometre genişliğindeki bir alantamamen Türkmen’dir. Bu bölgede yaklaşık 400 bin Türkmen yaşıyor.

“SAVUNMA HATTINI ÇOK İLERİDE TUTMAK LAZIM”

Tehlike her zaman devam ediyor. Güvenli bölgenin oluşturulması için savunma hattını çok ileride tutmak lazım. Dolayısıyla burada herkes ile mücadele ettiğimiz için birçok terör örgütü burada. Bir taraftan PYD bir taraftan DAEŞ… İnşallah kısa bir zaman içinde temizlenecektir.

Şuanda Cerablus merkezde durumlar Allah’a şükür şimdilik iyi diyebiliriz.

“GİZLİ PROJELERİ OLAN DEVLETLER, SÜPER GÜÇLER BUNA ENGEL OLUYORLARDI”

Güvenli bölge olursa Türkmenleri ve bölgeyi nasıl etkileyecek?

Güvenli bölge olursa zaten bu Suriye halkının Suriye ulusal koalisyonun, Suriye Türkmen Meclisi’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin talebidir bu. Çünkü bu herkes için hem Suriye’nin toprak bütünlüğü için bunlar çok önemlidir. Biz zaten 2 buçuk yıldır bunu devamlı dillendiriyoruz ve dile getiriyoruz bütün açıklamalarımızda; ama maalesef bunu istemeyen, kendi gizli projeleri olan devletler, süper güçler buna engel oluyorlardı. Güvenli bölgenin olması buna tam bir güvenli bölge demek yerine terörden arındırılmış bölge diyebiliriz.

“TÜRKMENLER TÜRKİYE’NİN GÜNEY SINIRININ SİGORTASIDIR”

TSK operasyonlara başladığında bölgedeki Türkmenler de operasyona destek oldular. BölgedekiTürkmenlerinTürkiye için stratejik önemi nedir?

Bugün Türkiye ile Türkmenler et ile tırnak gibidir, birbirinden ayıramazsınız.Çünkü Anadolu'nun uzantısıyız hem örf ve adetlerimiz hemde stratejik olarak, yani coğrafi konum olarak, Türkiye’nin güney sınırını sigortasıdır Türkmenler orada. Dolasıyla sınır boyu Azer ve Cerablus hattında Türkmen bölgesi olduğu için, orada Türkmenler Türkiye'nin güney sınırının sigortası haline geliyor. Çünkü bu terör örgütleri Türkiye'ye odaklanan teröristler aynı zamanda Türkmen'leri de hedef alıyor. Dolasıyla Türkmen karakteri Suriye’de korunduğu takdirde Türkiye'nin güney sınırları güvene alınmış oluyor.

“FIRAT KALKANI OPERASYONU BU OYUNU BOZDU”

Genelkurmay 25 hedefi 107 kez vurulduğunu açıkladı. DAEŞ bir başka terör örgütü YPG 'ye yerini bırakıyor. Terör örgütlerinin Türkiye ve Türkmenlere karşı birleştiği şeklinde yorumlanabilir mi? Neler söylersiniz?

Tabi ki bugün görüyoruz, baştan beri DEAŞ'in boşalttığı yerleri PYD alıyor.İlk önce DAEŞ geliyor sonra Uluslararası koalisyon kuruyor, sonra yerini PYD alıyor. Aynı şeyi Tel Abyad yaptılar. Tamponları birleştirirken orada Tel Abyad’daTürkmenleri sürdüler, Arapları sürdüler demografik yapıyı değiştirdiler. Türkmenleri buradan sürüp tamponları birleştirip kendilerine göre bir devletçik kurmayı hedef alıyorlar ve o zaman da Türkiye'nin güney sınırında o hat tamamen Türkiye'ye dost olmayan unsurlarda yani PKK boşaltılmış olacaktır. Ama Fırat Kalkanı operasyonu bu oyunu bozdu. Oradaki Türkmenlerin Suriye'deki denklemlerin ve Türkiye'nin artık her ne kadar süper güçler Türkiye'nin Suriye politikasından Ortadoğu'dan uzaklaştırmaya çalışsada Türkiye tekrar hak ettiği konumdadır şuan.

“ONDAN SONRAKİ AMAÇLARI TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALMAKTIR”

Türkmenleri güney sınırının sigortası olarak değerlendirdiniz. Bu nedenle Türkmenlere saldırıyor diyebilirmiyiz?

Türkmenlerin konumları stratejik olduğu için atalarımız bizi orada zamanında o bölgenin nüfus dokusunu pekiştirmek için tampon bölgelere yerleştirdiği için her zaman etkili olmuştur. Yani bugün konum olarak strateji olarak bugün Türkiye'nin güney sınır ve Cerablushattı Türkmen bölgesidir. Bugün Bayırbucak bölgesi yine Türkmen bölgesidir. Tamamen Türkiye'nin sıfır sınır hattındadır. Dolasıyla bugün Türkiye hedef alan gruplar ve terör örgütleri ve ülkeler tabi ondan sonraki amaçları Türkiye'yi hedef almaktır.

“TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE TARİHİ SORUMLULUĞU VARDIR”

Barzani Türkiye ziyaretinde IŞİD ile mücadele de ortak mutabakata varıldığını ve bölgede büyük değişimlerin kapıda olduğunu söyledi. Siz ne gibi değişimler öngörüyorsunuz?

Bölgede artık Türkiye kendi ağırlığını koyacaktır. 1000 yıl orayı yönetmiş imparatorlukların varisi olarak tarihi sorumluluğu vardır. Suriye'ye barış getirecek, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunacağını düşünüyorum.

IŞİD ilk katliamı Cerablus'ta yaptı. Neden Cerablus'u tercih etti?

Çünkü IŞİD oluşumunu Cerablus'ta yaptı.

Türkiye 1000 yıllık Türk varlığının, imparatorluğunun varisidir. Dolayısıyla 1000 yıllık bu topraklarda çağdaş demokrat bir sistemi destekleme açısından önemlidir.

“RUSLARIN ÖLDÜRDÜĞÜ SİVİL SAYISI IŞİD’DEN FAZLADIR”

Bölgede ABD ve Rusya etkinliğini nasıl devam ettiriyor. Rusya İdlip'te yine fosfor bombasıyla saldırı düzenledi…

Bu devlet terörleri baştan beri Ruslar Suriye'ye girdiğinden beri bu güne kadar öldürdüğü sivil sayısı IŞİD kadar neredeyse IŞİD'den de fazladır. Yani herkes terörle mücadeleye dâhil oluyor ama kendi projelerine kendi çıkarlarını korumak için sivilleri katlediyor, hastaneleri, camileri her türlü şeye devam ediyor. Daha önce Azer güneyinde de PYD'ye destek oldu. İki gün önce orada iki köyü bombaladı. Tabi orası Türkmen köyleri değil ama ÖSO'nun elindeki köyler.

“TÜRKİYE BUNA İZİN VERMEYECEKTİR VE VERMİYOR DA”

Bölge'de iki güç etkin ikisinin de sınırı yok biri Rusya diğeri ABD burada şimdi sınırı olan Türkiye Cumhuriyeti varlığını ortaya koydu. Neler söylersiniz?

Bugün varlığını kendi nefsi müdafaa yönünden, kendi güvenliği, egemenliği yönünden uluslararası hukuka uygun olan bir şekilde 900 kilometre sınırında terör yuvaları yerleşmiş ve Türkiye'nin içinde eylemler yapıyorlar. Suriye'nin ve Ortadoğu'nun problemlerini Suriye taşımalı diyorlar. Doğal olarak Türkiye buna izin vermeyecektir ve vermiyor da. Bunu gösterdi. Tabiki bugün Amerika buraya binlerce kilometre uzaklıkta. Ruslarda binlerce kilometre uzaklıkta bugün asıl 900 kilometre sınırı olan Türkiye'dir. Suriye'de olan olayların ağırlığı yükü Türkiye'dedir.Üç milyon Suriyeli Türkiye'dedir. Terör eylemleri Türkiye'de yapılıyor. Dolasıyla Türkiye gayet doğal bir şekilde; nasıl biz orada bir varoluş mücadelesi veriyorsak, kendi istikrarı için, kendi geleceği için 2023 vizyonu projeleri için büyük Türkiye hedefleri için tabiki Ortadoğu'da da her ne kadar iki süper güç varsa, bugün Ortadoğu'da Türkiye'yi de hiçkimsenin küçümsememesi lazım. Bunu da Türkiye'ye dost olmayanlar, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'yla görmüş oldular.

“ORTADOĞU ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR. BU BİR DOĞUM SANCISIDIR”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Ortadoğu zor bir süreçten geçiyor. Bu bir doğum sancısıdır. Türkmenler bunun çok acısını çektiler, her zaman mağdur oldular. Türkmenler diğer topluluklarla Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmuş demokratik, Türkmen'in kendi hakları anayasal hakları garanti altına alınan bir Suriye'yi hayal ettiler her zaman. Türkiye çünkü bu işleri hiçbir zaman bir üstünlük talep etme iddiamız yoktur ama kimse de bize bir üstünlük sağlamamasını istiyoruz. Yeni Suriye'de 100 yıldır zaten bunun acısını çektik. Türkmenler sınır çekildikten sonra 1918'den sonra. Tabi bu dönem çok zor bir dönemdir hem Türkiye için hem de Suriye için zor bir dönem. Çünkü hedef her zaman Türkiye olmuştur. Ancak Türkiye güçlü bir Türkiye'dir. 15 Temmuz'dan sonra Türkiye kendi gücünü kazandıktan sonra kararlılığını, bende varım beni asla görmezden gelemezsiniz, diyerek Fırat Kalkanı Operasyonu ile gösterdi dünyaya. Oradaki herkesin arkasında devletler vardır, süper güçler vardır milyarlarca paralar aktarılıyor onlara.Bizim de tek müttefikimiz Türkiye'dir. İnşallah Türkmenler için biz bir varoluş savaşı veriyoruz. Bizim orada Sultan Murat Tümenive diğer Türkmen birlikleri sahada. Türkiye'nin de desteği ile birlikte inşallah güçleri yetmeyecektir. Bu tür oyunlar AzezCerablus hattında ve diğer Türkmen hattında bozulacaktır.

02 Eylül 2016 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?