Bölgede son durum!

Bölgedeki yerel aktivist, Türkmen Ajans sahibi Hüseyin Bozan son gelişmeleri Tanış Ankara Gazetesi'ne anlattı. Bozan,

Video için play'e tıklayın

Türkmen Ajanssahibi Hüseyin Bozan, Tanış Ankara Gazetesi'ne telefon ile bağlanarakCerablus bölgesindekioperasyonu ve gelişmeleri şöyle anlattı:

Keklice köyü , Silvanya köy, Teskila köyü Cerablus Sınır Kapısı,Cerablus Tepesi batısındaki fırın ve tren yolu alındı. Ayrıca IŞİD'in Cerablus sorumlusu Ebu Hafs el-Şami çatışmalarda vuruldu. Muhalifler şuan cerablusun batısına girdi.

"ÖSO Birliklerine takviyeler yolda"

Bölgedeki operasyonları şuan kim yönetiyor?

Operasyonu Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) birlikleri ve Türkmen birlikler yönetiyor. Sultan Murat öncülüğündeki ÖSO birlikleri şuan sayıları 900 ila 1000 kişi arasındadır. ÖSO birliklerine yeni takviyeler de yolda. Yaklaşık 400 kişinin daha gelmesi bekleniyor.

YPG 'nin şuan Cerablus'ta bir etkisi var mı?

YPG'nin cerablus'ta bir etkisi yok ama sınıra 7-8 km ilerisindeki Tokar Köyünde bulunuyorlar. Zaten TSK sabah saatlerinde Tokar mevkii'ndeki YPG mevziilerini de vurdu.

Barzani Türkiye'ye geldiğinde bölgede ciddi değişiklikler olacağını ve Türkiye ile anlaşıladığınıbildirdi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Haberi net olarak okumadım ama son dönemlerde YPG teröristlerinin hakim olduğu yerlerde Barzani hareketine bağlı kişileri tutukluyorlardı.B yüzden Barzani Harakete geçti. Suriye'deki kürtlerin tamamı YPG'yi desteklemiyor. Bir çoğu Barzani'yi destekliyor. Bu da bölgede kürtleri korumak için yapılan bir hamledir.

"Aynı açıklamanın benzerini ESED de yaptı"

Terörist lideri Salih Müslim'in küstah paylaşımları oldu...

YPG Teröristlerin meşruyetini IŞİD sayesinde alıyordu. bölgede IŞİD olmadığı zaman onların hiçbir meşruyeti olmayacak. Bu birinci açıklamadır. İkincisi ise ABD isteği üzerine yapılan bir açıklamadır. Aynı açıklamanın bir benzerini de ESED rejimi yaptı. Suriye'ye müdahale etmeyen ülke kalmadı hiçbir açıklama yayınlamayan Esed Türkiye'nin müdahalesini sert bir şekilde yorumladı. Suriye'de Halep'in kuzeyindeki kısım YPG'nin eline geçerse orada bir kuzey Suriye'de bir kürt devleti kurulacak. Orada bir kürt devleti kurulursa Esed rejimi de kıyıda bir devlet kurabilir. YPG'de Esed de aynı yere hizmet ediyorlar.

Türkmen Askerler Bölgede YPG için bir plan düşünüyorlar mı?

Operasyon ilk olarak şöyle bir plan var. Cerablus'la el-Bab hattnı tamamen temizlemekevimizi kurtarmaktır. YPG'nin işgal ettiği toprakları kurtarmaktır.

24 Ağustos 2016 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Ankara Markaları

Tanış Gazetesi, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?