Son Dakika Haberler

Turizm tesislerinde tahsis süre desteği

1980’li yıllarda verilmeye başlayan Turizm amaçlı tahsislerde süreler sınırlandırılmış ve 49 yıl olarak belirlenmişti. İçinde bulunduğumuz dönemde Tahsis sürelerinin önemli bir kısmı kullanılmış ve 49 yıllık tahsis süreleri ilerlerken süre sonunda ne olacağı belirsiz idi. 5 Aralık 2017 tarihli 30261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “7061

 Sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile tahsisli turizm tesisleriyle ilgili önemli bir değişiklik yapılmıştır.

Buna göre turizm yatırımı gerçekleştirmek amacıyla,

— Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca adına kesin tahsis yapılan,

— Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca adına kesin izin verilen,

— Maliye Bakanlığı tarafından lehine irtifak hakkı tesis edilen,

Turizm yatırım ve işletmecilerinin süreleri

5 Aralık 2018 tarihine kadar başvurulması halinde yeniden sözleşme düzenlendiği tarihten itibaren

49 yıla kadar uzatılabilecek. Aynı kanun ile kesin tahsis yapılan veya irtifak hakkı tesis edilen taşınmazlar yatırımcı ve işletmecilere satılması da imkan dahiline alınmış oldu.

-Kesin izin, tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni veya kira süre uzatım talebinde bulunma için öncelikle aşağıdaki üç şartın sağlanması gerekiyor;

- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı tarafından kesin tahsis, kesin izin, kiralama işlemlerinin, irtifak hakkı veya kullanım izni sözleşmelerinin

 halen ilgili idareler nezdinde geçerliliğinin korunması ve iptal edilmemiş olması.

- Turizm yatırımcı ve işletmecilerinin kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı veya kullanma izni ya da kiralama işlemlerinden dolayı ilgili idareler aleyhine açılan ve halen devam

 eden davalardan feragat edilmesi. Ayrıca Turizm yatırımcı ve işletmecilerinin kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı veya kullanma izni ya da kiralama işlemlerinden dolayı ilgili idarelere ödenmesi gereken borçlarının olmaması.

-Turizm yatırımcı ve işletmecilerinin kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı veya kullanma izni ya da kiralama sürelerinin uzatıma ilişkin taleplerini ilgili bulunan kurum hangisi ise o kuruma yapmak zorundalar.

Kesin tahsis yapılan veya irtifak hakkı tesis edilen taşınmazların satın alımına ilişkin taleplerin Maliye Bakanlığı’na yapılması gerekiyor.

-Süre uzatımından faydalanmak isteyen Turizm yatırımcı ve işletmecilerinin başvuruları ilgili idare tarafından en geç başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerinde değerlendirilecek.

 Değerlendirme sonucunda başvuru sahiplerine şartları taşıyıp taşımadığı bildirilecek.

- Süre uzatım talebinin kabul edilmesi, yükümlülük ve koşulların da sağlanması halinde süre, bugünkü tarihten başlayarak 49 yıl  uzatılmış olacaktır.

- Süresi uzatımından yararlanılmak istendiğinde yatak başı maliyete göre  peşin ödemede yüzde 0.4, taksitli ödemede yüzde 0.5 oranı uygulanacak.

Taksitle ödeme için toplam ödemenin yüzde 25’i peşin ödenmesi kalan miktar da üç eşit taksit halinde ödenmek zorunda.

Son olarak; Tahsis sözleşmesinde yer alan şartların dışında yapılan inşaatlar, da imar barışından yararlanılması şartıyla sözleşme kapsamına alınıp, sözleşmeyi ihlal eden unsurlar kapsamından çıkartılabilecektir. Bu sebeple Tahsis süre uzatımında, ilgili tesiste imar barışından yararlanılarak tahsis sözleşmesinin yenilenmesinde izinsiz inşaatlar varsa bunların da kapsama dahil edilebilmeleri yatırımcılar açısından mümkün bulunmaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Durmuş Yener Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?