Son Dakika Haberler

 Rahmet Ayı Ramazan- I

Cenab-ı Allah ‘a sonsuz şükürler olsun ki 15 Mayıs Çarşamba günü Ramazan Ayına kavuşuyoruz. Bu akşam ilk Teravih Namazlarımızı kılacak, bu gece ilk sahurumuza kalkacak ve oruçlarımızı tutmaya başlayacağız.

Ramazan’ı Şerif ayı Yüce Allah’ın değer verdiği Kur’an’da överek şerefini yücelttiği, Kadir Gecesini içinde bulunduran çok mübarek bir aydır. Zira üç ayların sonuncusu ve on bir ayın sultanı olan Ramazan, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve Cenab-ı Hak tarafından övülen tek aydır. Ramazan ayı mü’minler için rahmet, mağfiret, günahlarından arınma ve daha pek çok ilahi lütuf vesilesi olan bir aydır.

Ramazan ayının diğer aylardan üstün ve ayrıcalıklı kılan bir takım özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında ise hiç şüphesiz Kur’an’ın bu ayda inmiş olması gelmektedir. Ayet-i Kerimelerde şöyle buyurur: “Ramazan ayı; insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisine indirildiği aydır.”(Bakara 2/185) işte bu nedenle Ramazan-ı Şerif’e, “Kur’an ayı” da denilmektedir.

Yüce Mevla Müslümanlara oruç ibadetini farz kılmayı murat edince bunun zamanında da ona uygun ve layık bir zaman olmasını istemiş, bütün insanlığa son rehber ve irşad aracı kıldığı kitabını vahyetmeye başladığı ayı oruç zamanı olarak seçmiştir.(Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri, DİB. Yay. C. I, Sh. 282) bilindiği gibi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimize Mekke’de bulunan Hira Mağarasında Miladi 610 yılı Ramazan ayının 17. Günü (Kadir Gecesi’nde) indirilmeye başlamıştır.

Ramazan ayının bir diğer önemli özelliği ise İslam’ın beş temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin (Buhari, İman, 34, 40; Müslim, İman, 8) bu ayda yerine getirilmesidir. Nitekim yukarıda zikrettiğimiz Bakara suresi 185. ayetin devamında “…Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçlu geçirsin…” buyurmaktadır. Bu durumda oruçla mükellef olan ve hastalık, seferilik, hamilelik, çocuk emzirme gibi meşru bir engeli bulunmayan her Müslümanın bu ayda oruç tutması farzdır.

Hz. Peygamber (s.a.s) de birçok hadisinde Ramazan-ı Şerif ayının kıymetini ve faziletini açıklamıştır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, şeytanlar ve azgın cinler zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennet’in kapıları açılır ve hiçbiri kapanmaz. Sonra bir (melek) şöyle seslenir: Ey hayır dileyen, ibadet ve kulluğa gel! Ey şer isteyen günahlardan vazgeç! Allah’ın bu ayda ateşten azat ettiği nice kimseler vardır ve bu Ramazan boyunca her gece böyledir.” (Tirmizi, Savm, 1; İbn-i Mace, Sıyam, 2)

Yine Peygamber Efendimiz (s.a.s), “Eğer insanlar, Ramazan-ı Şerif’in ne olduğunu layıkıyla bilselerdi, senenin tamamının Ramazan olmasını arzu ederlerdi.” (İbn-i Huzeyme, Sahih, III, 190) hadis-i şerifinde ise Ramazan ayının değerini vurgulamıştır. Ayrıca “Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettirmeden bu ayı tamamlayan kişinin burnu yere sürtünsün.” (Tirmizi, Daavat, 100) buyurarak, Ramazan ayını çok iyi değerlendirmek gerektiğini ve bu ayı gereği gibi ihya edemeyen kimselerin ne kadar bedbaht insanlar olduğunu ifade buyurmuşlardır.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?