Vergi barışıyla getirilen kolaylıklar

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sevk edilen, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili Tasarı’nın kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor. 2017 yılında 7020 sayılı Kanun’la bir yapılandırma uygulaması hayata geçirilmiş, en son olarak ta Ağustos 2016’da 6736 sayılı Yasa yürürlüğe girmişti. Bu defa yürürlüğe girmesi beklenen Tasarı ise biraz daha geniş kapsamlı. Bilhassa işletmelerimizi ilgilendiren yönleri nedeniyle özet bir bilgi paylaşıyoruz.

Tasarıyla;

- Kesinleşmiş alacaklar yeniden yapılandırılıyor,

- İhtilaflı alacakların tasfiyesi öngörülüyor,

- Matrah artırımı ve matrah artırımı yapılan yılların incelenmemesi ve bu yıllara tarhiyat yapılmaması imkanı getiriliyor,

- Kayıt ve muhasebe düzeltmeleri yapılarak gerçek durumla kayıtların eşitlenmesi amaçlanıyor.

Kesinleşmiş alacaklar yeniden yapılandırılıyor

Vadesi 31.03. öncesi olan vergi borçları, sigorta borçları ve diğer amme borçları 36 aya kadar taksitlendirilecek. Vergi aslının tamamı ile ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan faiz tutarının ödenmesi halinde, gecikme faizi ve gecikme zammı ile vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların silinmesi öneriliyor.

Ödenecek tutarın bir defada veya borçlunun istemesi durumunda hesaplanacak faiziyle birlikte 18 taksitte ödenmesi mümkün. Genel Kurul'da söz konusu tarihin 30.04.2018 olarak belirlenmesi bekleniyor.

Mahkeme kararıyla kesinleştiği halde mükelleflere tebliğ edilmeyen alacaklar ve kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacaklar da ilgili Kanun'dan faydalanılabilecektir.

Matrah artırım imkânı

2013, 2014, 2015, 2016 yılı matrah artırımı hükümlerinden faydalanılacaktır. Burada 2017 yılının da (Genel Kurul’da) matrah artırımı kapsamına alınması bekleniyor. Çünkü Yasa tasarısında 2017 yılı ile ilgili Katma Değer Vergisi ve Gelir Vergisi stopaj matrah artırımına yer verilmiş. (Tasarı’nın, kurumlar beyanından önce hazırlanması sebebiyle kurumlar bölümü teknik olarak buraya dahil edilmemiş olduğu anlaşılıyor.)

Vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmasını engellediği için tasarının en önemli düzenlemelerinden biri matrah artırımı

 İncelemesi devam edenler

Tasarıya göre, daha önce başlanan vergi incelemeleri kural olarak devam edecek. İncelemenin tamamlanmasından sonra tarh edilen verginin yarısı ile bu tutara ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan faizinin ödenmesi halinde, ceza ve gecikme faizi silinecek.

İncelenen mükelleflerin, matrah artırımından yararlanmaları mümkün. Bu konuda bir sınırlama öngörülmemiş. Halen vergi incelemesi devam edenler de; ya matrah artırımı ile ya da tarh edilen vergilerin %50'sini ödeyerek Yasa’dan yararlanabilecekler.

İşletme kayıtlarının düzeltilmesi

İşletmelerde mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar stok affı hükümleri çerçevesinde kayıtlara alınabilecektir.

Kasa hesabı ve ortaklar cari hesabı gibi hesaplarda yer alan dengesizlikler de af kapsamına alınmış buna göre ilgililer  (%3) vergi ödeyerek düzeltebilecekler.

Peşin ödeyenlere  % 90 indirim

Kanun kapsamında hesaplanan ve yapılandırılan kamu borcunu bir defada ödeyeceklere, fer’i borçlar yerine ÜFE aylık değişim oranı esas alınarak hesaplanacak tutarın %90’ının silinmesi öngörülmüş.

Tasarı, vergi barışı getiriyor, varlık barışı yani yurtdışındaki varlıkların Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili düzenlemeler Tasarı’da yer almıyor. Bu arada Tasarı’nın iyi incelenmesi gerekiyor ki, yararlanılması gereken işlemler varsa yasalaşmasına bağlı olarak sağlanan kolaylıklarından yararlanılabilsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Durmuş Yener Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (312) 327 27 00
Bilgi için tıklayın

Anket Günün MVP'si kim olur ?