Batık Maliyet (Sunk Cost) Tuzağı

Girişimciliğe ilgi ve iştahın dikkat çekecek derece yüksek olduğu ülkemizde bu alanda yatırımcıları bekleyen sorunlardan biri de batık maliyet adı verilen olgudur. "Batık maliyet" (Sunk Cost) ekonomi literatürüne petrol sektöründen kazandırılan bir terim.

Bir petrol kuyusu açılıyor sondaj yapılıyor ancak açıkça verimsiz olmasına rağmen ilgili firma sondaj çalışmasına devam diyor. Sondajın çoktan terkedilmesi gerekirken devam kararı zararın giderek daha da büyümesine yardımcı oluyor.

Girişimciler, başladıkları ve epeyce yol aldıkları bir işin sonucunun başarısız olacağı apaçık belli bile olsa o işi sürdürmekte ısrar ederler. Israr etmek çoğu halde zararın büyümesinden başka bir yarar sağlamaz. “Ben bu işe bunca emek verdim” diye düşünerek ısrar etmek zararı sınırlandırmanın ötesinde daha artırabiliyor. Halk arasında "zararın neresinden dönülürse kardır" sözüyle ifade edilen de bu durum.

Ekonomik açıdan anlamı kalmadığı açık olan bir iş mutlaka sonlandırılmalı. Sonlandırılmazsa girişimcinin zararı daha da büyüyecek ve kalan sermayesi biraz daha aşınacak.

“Bu tutum yani batık maliyet en çok nereye kadar sürdürülebilir?” diye sorulursa, bu konuda verilebilecek en güzel cevap; bıçağın kemiğe dayandığı yere kadar olmalı. Havacılıkta pilotaj kuralı olan “point of no return”, geri dönülemez noktayı aşmamaktır. Yani uçak, geri dönülemeyecek noktaya varmadan önce dönüşe geçmelidir.

Batık maliyeti; sadece işletmelerle sınırlı düşünmemek gerek. Bu prensip bireyler için de geçerli. Hayatımızın bir döneminde benzer durumlarla karşılaşabilme düşük bir ihtimal değil.

İç tasarrufların yetersiz ve dış kaynağa gerek duyduğumuz ülkemizde girişilen tüm yatırımlarda gerçekçi olunmalı ve bu tuzağa düşülmemelidir.

Sonuç olarak; özel yaşamda olsun, işletme yönetiminde olsun hatalı kararlarımızda ısrarı bırakıp ortaya çıkan yeni şartlara uyum sağlayarak yola devam etmek gerekiyor. Batık maliyet, sadece firmaların değil, aynı zamanda ekonominin de sorunudur. Çünkü işletmelerin batık maliyette ısrarlı tutumları aynı zamanda ülke kaynağının da kaybı demektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Durmuş Yener Özel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Günün MVP'si kim olur ?