Osteoporoz(Kemik Erimesi)

Kemik erimesi özellikle Kadınları etkileyen toplum sağlığı problemidir. İnsanın yaşlanması ile birlikte olan kemik erimesi doğal bir süreçtir. Çok basit öneri ve tedavilerle bu sorunu azaltmak mümkündür. Bugün Burada özellikle menopoz sonrası kadınlar da görülen kemik erimesinden bahsedeceğiz.

Menopoz sonrasında estrojen hormonundaki azalma kemiklerde erimeyi hızlandırmaktadır. Bizim bu gruptaki insanlara çeşitli önerilerde bulunarak çeşitli tedaviler vererek bu hızlı erime sürecini durdurabiliriz.

Kemik erimesini artıran etkenler nelerdir.

1. En önemlisi genetik yatkınlık. Ailesin de kemik erimesi olan insanlar diğer insanlara göre risk altındadır.

2.Erken menopoza giren hanımlar da yaşıtlarına göre daha erken yaşlarda kemik erimesi görülür.

3.Güneş ışınlarının az olduğu bölgelerde yaşayanlar ve güneş ışınlarından yeterince yararlanmayan kişiler.

4.Süt ve süt ürünleri gibi Kalsiyumdan zengin gıdaları az tüketenler.

5.Hareketsiz olanlar. Kas hastalıkları ya da kronik hastalıklar nedeniyle az hareket eden kişiler.

Ailesel yatkınlıkları olanlar için yapılacak bir şey yok. Sadece bu insanlara daha erken yaşlarda bu durum anlatılmalı. Yeterli egzersiz ve beslenme alışkanlıklarıyla bu durum düzeltilmeye çalışılmalıdır.

Kemik erimesi ağrılara yol açtığı ve çok küçük travmalar sonucu kemik kırkları oluşturduğu için önemlidir ve tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdir de kemik kırılmaları sonucu oluşan sağlık sorunları hem yaşam kalitesini bozar hem de topluma çok büyük sağlık maliyetleri oluşturur.

Benim üzerinde duracağım en önemli şey kadınlarda bunun önlenmesi ve geciktirilmesi nasıl olacaktır.

Erken menopoza giren hanımlar mutlaka normal menopoz yaşı olan 50 yaşına kadar estrojen replasman tedavisi alarak bu durumu geciktirmeleri gerekir. Bu alacakları hormon replasman tedavisi yan etkileri olan ve yüksek maliyetli bir tedavi değildir. Bu kişiler ayrıca hareket ve beslenme konusunda da uyarılmalıdır.

Doğal olarak zamanında menopoza girmiş hanımlar ne yapmalıdır. Bu hanımlara biz yıllarca kemik erimesi tedavisi verdik. Bifosfonat grubu ilaçlarla yaptığımız bu tedaviler hem çok yüksek maliyetli idi hem de çok fazla yan etkileri vardı. Ve bu ilaçlar kemik yoğunluğunu artırıyordu ancak kemik kırılmalarını önlemede başarılı değillerdi yüzden kemik erimesi için bu ilaçları artık çok özel hastalıklar dışında kullanmıyoruz. Onun yerine riskli gruptaki hastalara kısa süreli estrojen replasman tedavileri veriyoruz. Hareket ve birtakım egzersizler öneriyoruz. Güneş ışınlarından daha fazla yararlanmaları ve beslenmelerine özen göstermelerini istiyoruz. Bizim burada amacımız 55 yaşındaki bir insanın kemiklerini 30 yaşındaki bir insanın kemikleri gibi yapmak değil. Biz sadece 55 yaşındakinin kemikleri kendi yaşına uygun olsun istiyoruz.55 yaşındaki bir insanın kemiklerinden daha kötü olsun istemiyoruz.

Kemik erimesi hareket, kalsiyum, estrojen, güneş ışınları (D vitamini) ile önlenebilecek ve bunun sonucunda çok daha büyük sağlık problemi oluşturmasının önüne geçilebilecek bir problemdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Bostancı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?