BAŞKENT’İN KUZEY YILDIZI: AKYURT

2004 yılında göreve başladığımızda ilçemizin nüfusu 8 bin civarındaydı. Geçen 12 yılın ardından 33 bin nüfusa sahibiz. İlçemizdeki 200 fabrika ve burada çalışanlarla birlikte gündüz nüfus 55 bini buluyor. Göreve geldiğimizden bu güne gerçekleştirdiğimiz projeler sayesinde çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. Çevremizde yer alan Pursaklar, Çubuk ve Kalecik ilçelerimizin de gelişmesinin önünü açtık. İlçemizin altyapısını büyük oranda tamamladık.

Kişi başına 31 metrekare yeşil alan ile park sayısında da hızlı bir artış gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle 155 bin metrekare alanda Kırkkız Rekreasyon alanını 2015 yılında hizmete açarak, geçmişte olduğu gibi piknikçilerin merkez noktası olmasını sağladık.

Kültür Merkezi’ni 2010 yılında 6 bin 500 metrekare alanda hizmete açtık ve her türlü etkinliğin merkezi haline getirdik. Bu merkezikonferans salonu, spor salonu, fuaye alanı ve düğün salonuyla tam bir kompleks yapı olarak tasarladık. Aynı zamanda Kültür Merkezi’ni de içerisinde bulunduran 26 bin metrekarelik Kültür Park’ı hizmete açarak içerisinde açık hava tarih koridoru oluşturduk. Burada ilçemiz sınırları içerisinde bulunan tarihi eserleri sergiliyoruz. Akyurt’ta yer alan Kalaba Tümülüsü kazısına destek vererek Milat’tan sonra 50 yılından kalan eserleri ortaya çıkardık.

2017 yılında hizmete açmayı planladığımız diğer mesire alanımız olan Ganinin Ağıl ise inşaat halinde. 300 bin metreküp suyu taşıyacak olan gölet projemiz ile göletin etrafında düzenlenecek mesire alanıyla farklı bir hizmete daha imza atmış olacağız.

Hiçbir yere borcu bulunmayan az sayıdaki belediyeden bir tanesiyiz. 336 konutluk TOKİ ile konut ihtiyacına çözüm bulduk. 3 bin metrekarelik arsalarla çok katlı konut sitelerinin önünü açtık. Tüm resmi kurumlarımızın kendine ait binalarda hizmet vermesini sağladık.

2012 yılında ilçemizin terörle mücadelesinde canını vatan için feda eden Akyurtlu şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizin anısına bir Şehitler Anıtı inşa ettik. Bu anıt mimari özellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Yeni Belediye Hizmet Binamız tamamlanmak üzere. İlçemizde var olan 85 dersliğin sayısını 285’e çıkardık. Göç aldığımız yerler Çankırı, Çorum ve Yozgat gibi yine iç Anadolu kültürünü benimseyen iller olduğu için, kültür çatışması sorunu ilçemizde yoktur. Bu nedenle de asayiş olaylarının en az olduğu ilçelerden bir tanesi Akyurt’tur.

Otonomi’nin açılmasıyla ilçemizde ciddi bir iş potansiyeli oluştu. 5 bin kişinin istihdam alanı haline geldi. Fuar Alanın projesi Ankara’nın ve Türkiye’nin projesidir. Bu proje gerçekleştiğinde Türkiye’nin her yerinden 1 saat mesafede yer alan uluslararası bir fuar alanına sahip olacağız.

Türkiye’nin en büyük Polis Meslek Yüksekokulu inşaatı yüzde 80 oranında tamamlandı ve 2017 yılında hizmete girecek. 100 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere 435 bin metrekare alana sahip. Burası da ilçemizin gelişiminde önemli bir rol oynayacak.

2015 yılında 6 mahallemizde muhtarlık binası yapımına başladık ve 2016 yılında bu binaların yapımını tamamlayarak hizmete açtık. Vatandaşlarımız bu sayede artık çok daha hızlı hizmet alacaklar.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin şehrin her girişine yaptığı büyük kapılardan protokol yolunda bulunan kapı, bize göre Akyurt’un da giriş kapısı olmuştur.

12 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde yaptıklarımız, bir Akyurtlu olarak ilçemizin hak ettiği saygınlığa ulaşması ve vatandaşların Akyurt’ta yaşamayı seçmesine neden olacak türden hizmetlerdir.

Bu vesileyle Ankara merkezli Tanış Ankara Gazetesi’ne, başta Ankara olmak üzere sesimizi tüm Türkiye’ye duyurduğu için teşekkür ediyor, 2017 yılında başarılarının devamını diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gültekin Ayantaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?