Ayaşlı olmak" uçurumun eşiğinden dönüyor

Evliya Çelebi'nin eserleri ile folklor şarkılarında da ismi geçen Ankara merkeze 55 km uzaklıkta bulunan ortalama 900 metre rakımı olan Ayaş'ta nüfus azlığı nedeniyle Ayaş Devlet Hastanesi'nin 2009 yılında Sincan Dr. Nafiz Körez Hastanesi’ne bağlanması sonucunda ilçemizde doğumlar yapılamaz hale geldi. Doğumlar çevre ilçelerde yapılırken kimlik kartlarında "Doğum Yeri: AYAŞ" yazması da ne yazık ki tarih oldu.

2009 yılında Ayaş Devlet Hastanesi’nin içerisinde doğumhane, ameliyathane, her türlü tahlilin yapılabildiği laboratuvarlar vardı. Röntgen çekimi yapılır tedavisine bakılırdı. Uzman doktorlar, genel cerrahlar, kadın doğumcular, diş hekimi, anestezi uzmanları ve teknisyenleri vardı. Nüfusun yetersizliği düşünülerek Ayaş Devlet Hastanesi DR. Nafiz Körez Hastanesi’nin bir şubesi haline geldi. Hastanede ameliyatlar yapılamaz hale geldi. Laboratuvarlar yetersiz, uzman doktorlar ise sadece cuma günleri hizmet vermeye başladı. Doğumlar ise Ayaş'ta yapılamıyor çevre ilçelere Beypazarı, Sincan, Yenimahalle, Etlik gibi çevre ilçelere gönderiliyor. Dolayısıyla da yeni doğan Ayaşlı çocukların doğum Yeri Ayaş yazmaz hale geldi.

AYAŞ 'a 75 Yatak Kapasiteli Devlet Hastanesi Yapılıyor 

Sağlık yatırımına büyük önem veriyorum. İlçemize 75 yataklı yeni bir hastane yapılması için çalışmalarımıza başlamış ve bitirme aşamasına gelmiştik. Bölge Hastanesi olarak da hizmet verecek olan hastanemiz Ferahfaki Mahallesi TOKİ Blokları yanı, sanayi karşısına 20 dönüm arazi üzerine yapılacaktı. Lakin sözde Ayaşlı sevdalıların, Ayaş Devlet Hastanesi kapatılırken sesi çıkmayanların şikâyeti üzerine hastanemiz ihale aşamasındayken mahkemece yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bunun üzerine bizde " Halka Hizmet Hakka hizmet" düşüncesiyle yılmadan usanmadan belediyemiz mülkiyetinde bulunan Hacırecep Mahallesi 134 Ada 5 Parsel numarasında kayıtlı 14.777.57 m2 yüzölçümlü arazi(Yeni TOKİ Bloklarının Üstü) "Devlet Hastanesi Yapılması için tahsis ettik.

Tam Teşekküllü Olacak

Hastanemizin inşaatını hemen başlanacak ve kısa bir zaman içerisinde tamamlanacağını ifade eden Başkan Taşan konuşmasına şöyle devam etti:"Mevcutta Sincan'a bağlı olarak hizmet veren Dr. Nafiz Körez Ayaş devlet hastanemiz yetersizkalmaktadır. İçindeameliyathanesi, doğumhanesi, diyaliz merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi her türlü tahlillerin yapılabileceği, röntgenlerinçekilebileceği ve her branşta doktorun bulunabileceği hastanemiz tam teşekküllü olacaktır. Bölgemizin en büyük özelliği olan termal suları da kullanılacağı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi de yer alacaktır.75 yataklı olacak hastanemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın doktoru olan Ankara Milletvekili Eski Sağlık Komisyon Başkanı Cevdet ERDÖL' ün desteklerini unutmamak gerekir. Hastane yapılmasında da Ayaş'ımıza ve Ayaşlılara vermiş oldukları desteklerden dolayı emeği gecen devlet büyüklerimize teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Allah’ın izniyle temel atmasını da açılışını da devlet büyüklerimizle ve hemşerilerimizle el ele gönül gönülle vererek birlikte yapacağız. Ayaş'ta doğumların yapılmasıyla da "Ayaşlı Olmak " bir ayrıcalık olarak devam edecektir. Artık genetik olarak da "Ayaşlı" olanlar resmi olarak da "Ayaşlı “olacaktır. Hastanemiz şimdiden hayırlı olsun"

Üniversitede Son Rötuşlar Yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Ayaş Yüksek Okul Müdürü Prf.Dr. Timur Gültekin Ankara Üniversite Rektörü Prf. Dr. Erkan İbiş Ankara Üniversitesi rektörlük makamında bir araya geldik. Ayaş'ta protokol gereği faaliyete geçecek olan üniversite için karşılıklı bilgi alış verişinde bulunduk. Okul Müdürü Timur Gültekin Müsteşar Çolakoğlu, Rektör İbiş'e son rötuşları yapılan üniversite inşaatı konusunda da bilgi verdik.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş Ayaş'ın geleceğine değiştirecek protokole geçen yıl imza altına aldık ve Ayaş Meslek Yüksekokulu’nda "Sosyal Güvenlik" ve "Coğrafi Bilgi Sistemi" bölümlerinin açılmasına rektörlük tarafından kararı alındı.

Ankara Üniversitesi MeslekYüksekokulu geçici olarak Ayaş merkezde bulunan Sadullah Paşa İlkokulu ve İmam Hatim Lisesi’nde açılacak. Belediye tarafından üniversiteye tahsis edilen Hacırecep mahallesinde bulunan 516.436 m2 arazinin üzerine yeni binalar hızlı bir şekilde yapılarak yüksekokul yeni yerin taşınacak.

Ayaş Yüksekokulu Hak Ediyor

Ayaş'ımızı kalkındırmak ve layık olduğu yere, konuma getirmek için böyle büyük bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ayaş'ımızın yıllardır özlemle beklediği ve artık hayal gözüyle bakılan üniversitemiz ile Ayaş'ta kalkınmanın yolunu açmış bulunmaktayız. Tarihimize yakışır milat olan bir imza geçtiğimiz yıl Sayın Rektörümüzle beraber attık. Mutluyuz gururluyuz.

Ayaş Yüksekokulu hak etmiştir. Gerek Osmanlı tarihinde olsun gerekse Cumhuriyet tarihinde olsun Ayaş dünyaya ün salan paşalar, bilim ve edebiyat adamları ve devlete üst düzey memurlar yetiştirmiştir. Okul yazar oranımız % 90 üstündedir. Yüksekokul istihdam sağlayan bacasız bir fabrikadır. Böylesine kültür değeri olan ilçemize yüksekokulyakışır. Rektörümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Üniversitemiz şimdiden Ayaş'ımıza ve Ayaşlılara hayırlı uğurlu olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Ataş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?