ANADOLU BOZKIRININ PARLAYAN YILDIZI ‘POLATLI’

Frig Medeniyeti’nden, Sakarya Meydan Muharebesi’ne binlerce yıllık tarih ile yoğrulmuş olan Polatlı; tarihsel öneminin yanı sıra yüzlerce farklı kültürün izlerini içerisinde taşıyor. Ankara, Eskişehir ve Konya gibi üç büyük şehrin üçgeninde bulunan ve binlerce yıldır birçok medeniyeti topraklarında ağırlayan şehrimiz, yüzlerce farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Polatlı topraklarına sosyal ve kültürel açıdan birçok katkıda bulunan bu tarihsel süreç, dört bir yanı tarih kokan şehrimizin her köşesinde hissediliyor.

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ

Türk’ün makus kaderini değiştiren Sakarya Meydan Muharebesi, en uzun süren Meydan Muharebesi olarak dünya tarihine geçmiştir. “Ya İstiklal ya Ölüm” parolası ile savaşan kahraman milletimiz; Polatlı Sakarya Vadisi’nde 22 gün 22 gece boyunca süren muharebede büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek adını tarihe altın harfler ile yazdırmıştır. 5713 şehidin ve 20.000’den fazla yaralının kanları ile sulanan Polatlı toprakları; Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde düşmana geçit vermemiş, Türk İstiklal Savaşı’nın kırılma noktası olmuştur. Şehrimizin dört bir yanında Sakarya Meydan Muharebesi’nin izlerini ve şehitlerimizin aziz hatıralarını görmek mümkündür. 2014 yılında kurduğumuz Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) rehberliğinde Duatepe,  Zafer Anıtı, Alagöz Karargah Müzesi, Malıköy Tren İstasyonu, Polatlı Şehitliği, Topçu Füze Okulu Müzesi gibi tarihi alanlarımızda her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyoruz.

BALONLA TARİHE YOLCULUK

Şehrimizde bir ilke daha imza atarak Gordion Antik Kenti’nde gerçekleştirdiğimiz açılış töreni ile Polatlı’da Balon Turizmi’ni başlattık. Gordion Antik Kenti ve Sakarya Meydan Muharebesi rotaları üzerinde gerçekleştirdiğimiz uçuşlar ile Polatlı’ya gelen misafirlerimiz tarihe gökyüzünden tanıklık ediyorlar. Kapadokya ve Pamukkale’den sonra Türkiye’nin üçüncü balon merkezi olan şehrimiz, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Türkiye’nin dört bir yanından binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezimizin (POTA) rehberleri eşliğinde Frig Medeniyeti’nin başkenti Gordion’dan, Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği alanlara balonla yolculuk yapan misafirlerimiz bir ilki yaşama şansına sahip oluyorlar. Ayrıca Balonda 700 metre yükseklikte kıydığımız nikahlar ile bir çok çiftimiz gökyüzünde mutluluğa evet deme imkanına sahip oluyor.

DEV PROJELER ZİNCİRİMİZ DEVAM EDİYOR

2017 yılı için planlamalarımız tamamlandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl içerisinde de en az beş, altı projenin temelini atacağız. Polatlı Belediyesi olarak kaynaklarımızı ve bütçemizi tespit ettikten sonra projelerimizin temelini atıyoruz, söz verdiğimiz süre zarfında da tamamlıyoruz. Bu yıl içerisinde; geleceğimizin teminatı gençlerimiz için içerisinde cep sinemaları, kafeteryalar, restoranlar olan bir Gençlik Merkezi inşa edeceğiz. Karapınar’da 40000 m2 alan üzerine inşa edeceğimiz mesire alanımızın içerisinde midilli padokları, paintball oyun alanı, tenis kortu, yapay göl, halı saha ve yürüyüş yolları bulunacak. Ayrıca bölgemizin en büyük Hayvan Pazarı’nı da bu sene içerisinde şehrimize kazandıracağız. Üçpınar Mahallemize inşa edeceğimiz Aqua Parkımız da yine şehrimizde bir ilki temsil edecek ve Polatlı’ya değer katacak. Hemşehrilerimizin takdiri ile Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı Polatlı için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda da hep beraber dev projelerimiz ile hemşehrilerimiz için üretmeye, çalışmaya ve şehrimize değer katmaya devam edeceğiz.

Polatlı Belediye Başkanı

Mürsel Yıldızkaya

TANIŞ ANKARA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mürsel Yıldızkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?