Suikast için rozeti bekledi

Rus Büyükelçi Adrey Karlov'a Ankara'da suikast düzenleyerek öldüren FETÖ'cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın cinayet günü herhangi bir aksaklık yaşamamak için silahını gerçek dışı beyanlarla tamire gönderdiği öğrenildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Altıntaş, "iğne bazen kurulmuyor, tabanca boyanacak, atış testi yapılacak" şikayetlerinde bulunup tabancasının garanti kapsamında elden geçirilmesi istemiş. Altıntaş'ın, FETÖ'cü MİT mensuplarından kendisine gelen 'Büyükelçi koruma kullanmıyor' bilgisinden hareketle sanki onun korumasıymış gibi görünmek için takım elbise yakasına takılacak polis rozeti sipariş ettiği ve rozet gecikince satıcıyla arasında geçen konuşma da iddianamede yer aldı.

Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki fotoğraf serisi açılışında Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast düzenleyen FETÖ'cü polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın cinayet günü herhangi bir aksaklık yaşamamak için silahını yanlış beyanlarla tamire gönderdiği, iğne değişimi ve atış testi yapılması istediği öğrenildi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri hedef alan ve hazırlanan iddianamede FETÖ Elebaşı Gülen ve örgütün yurtiçindeki önemli isimleriyle temasları bulunan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın suikast gününe hazırlık kapsamında silah, kurşun, silah kılıfı, dikkati çekmemek için polis rozeti gibi hazırlıklarının tüm detayları konuyla ilgili hazırlanan iddianameye yansıdı.

1 ay önce bakıma yollamış

İddianamede Altıntaş'ın suikaste giden sürecin tüm detaylarını FETÖ mensuplarıyla birlikte planladığı ve alınan kararlar doğrultusunda hareket ettiği vurgulanırken, Altıntaş'ın suikast günü kullandığı silahı cinayetten kısa bir süre önce tamir-bakım için silah markasının Ankara Temsilciliği'ne teslim ettiği ortaya çıktı.

Söz konusu süreç, iddianamede şu ifadelerle anlatıldı:

 • "Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın 19/12/2016 tarihinde mensubu olduğu FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda gerçekleştirmeyi planladığı eylem kapsamında olay günü herhangi bir aksaklık olmaması için olayda kullandığı Canik marka TP9 model T6472-14 AI27797 seri numaralı tabancasını 15/11/2016 tarihinde 'iğne bazen kurulmuyor, tabanca boyanacak, atış testi yapılacak' şikayetleri ile garanti kapsamında Samsun Yurt Savunma Sanayii ve Ticaret A.Ş'nin Ankara Temsilciliğine başvurarak teslim etmiştir.
 • Ankara Emniyeti'nden geçici silah istemiş

Terörist, buradan almış olduğu 'Servis Bakım Onarım Formu' ile Ankara İl Emniyet Müdürlüğü İkmal Bakım Şube Müdürlüğüne müracaat ederek silahının tamiri gerçekleşinceye kadar görevde kullanılmak üzere kendisine silah verilmesi talebinde bulunduğu, bunun üzerine silahının tamir süresi içerisinde kullanması amacıyla terörist Mevlüt Mert Altıntaş'a geçici olarak Yavuz 16 marka 9x19mm çapında 0018472 seri numaralı silahın teslim edildiği, İkmal Bakım Şube Müdürlüğü tarafından teslim edilen silahın terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın Canik marka TP9 model T6472-14 AI27797 seri numaralı tabancasının gerekli tamir ve bakımı yapıldıktan sonra teslim edilmesi üzerine 25/11/2016 tarihinde terörist Mevlüt Mert Altıntaş'tan teslim alındığı belirlenmiştir.

Şüphe çekmemek için rozet siparişi verdi

Altıntaş, olay günü yakasına takarak kendisinin polis olduğunu izlenimi dışarıya ilk andan itibaren vermek istemesi nedeniyle polis rozeti sipariş ettiği, siparişin gecikmesi üzerine satıcıyla yaptığı Whats App konuşmasının dökümü de iddianameye yansıdı.

İddianameye yansıyan bilgilere göre Altıntaş'ın rozet siparişi sürecinde şunlar yaşandı:

 • "Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın 19/12/2016 tarihinde gerçekleştireceği eylemin planlamasının Büyükelçi Andrey Karlov'un koruma kullanmadığı bilgisi üzerinden yola çıkılarak oluşturulması nedeniyle terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın olay yerine şüphe çekmemek amacıyla 'koruma' adı altında girebilmek ve olay yerinde bulunabilmek amacıyla polis rozetine ihtiyaç duyduğu ve bu yönde araştırmalara başladığı belirlenmiştir.

Altıntaş'ın yapmış olduğu araştırma neticesinde İstanbul'daki bir satıcıdan 13 Aralık 2016'da Emniyet Genel Müdürlüğü yaka rozeti siparişi verdiği, 74.8 TL ürün bedelini kendisine ait kart ile yaptığı, siparişinin 15 Aralık 2016 tarihinde eline geçmemesi üzerine ilgili firmayla whatsapp üzerinden irtibata geçtiği anlaşılmıştır."

Rozet gecikince paniklemiş

Altıntaş'ın sipariş gelmeyince satıcıya ulaştığı ve rozetin ne zaman teslim edileceğine dair konuşmasının dökümleri de iddianamede yer aldı:

 • ''- İyi günler
 • - Mevlüt Mert Altıntaş adına siparişim vardı durumunu öğrenebilir miyim ?
 • - Merhaba efendim bakayım
 • -Bugün kargoya verilecek efendim
 • -Hangi kargoyla gelecek takip için kargoya verildiğinde numara paylaşılacak mı
 • -Ben bugün elimde olur sanıyordum umarım araya haftasonu girmeden ulaşır
 • -Kargo takip no sms olarak gelecektir."
 • İddianameye göre, söz konusu rozet 16 Aralık 2016 tarihinde saat 13.02'de Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'a teslim edildi.

04 Aralık 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?