Küresel felaket senaryosu: Son 12 yıl

BM İklim Değişikliği Heyeti küresel ısınmanın etkilerinin bir felaket boyutuna gelmesini engellemek için 12 yıl süre kaldığını açıkladı. Küresel sıcaklık artışının yıllık 1.5 santigrat dereceyi aşacağı uyarısı yapılırken bu artışın seller, yangınlar ve kıtlığa sebep olacağı uyarısında bulunuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

BM Uluslararası İklim Değişikliği Heyeti küresel ısınmanın etkilerinin bir felaket boyutuna gelmesini engellemek için 10 yıl süre kaldığını duyurdu. BM’nin 728 sayfalık raporunda, önlem alınmazsa 2030 yılına kadar küresel sıcaklık artışının yıllık 1.5 santigrat dereceyi aşacağı uyarısında bulunuldu. Bilim insanları bu artışın, aşırı kuraklık, yangınlar, seller ve küresel çapta kıtlığa sebep olacağını belirtiyor.

resized_cc2cc-23acd876mansettt3.jpg

HEDEF SIFIRA İNDİRMEK

Araştırmacılar, artışın kontrol altında tutulabilmesi için sera gazı salınımının derhal yüzde 50 oranında azaltılması gerektiğini söylüyor.

Hedefse 2050’ye kadar karbondioksit salınımı seviyesini sıfıra indirmek.

Bunun için gereken, yenilenebilir enerji yatırımının maliyetinin ise 2.4 tril- yon dolar olduğu hesaplanıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ise, rekor seviyede soğuk beklediklerini duyurdu.

resized_0de74-f9dfdb18mansettt1.jpg

EN ÖNEMLİ YILLAR

Rapora göre 1.5 santigrat derece hedefini tutturmak için insan kaynaklı karbodioksit (CO2) emisyonlarının 2010’daki düzeyini 2030 itibarıyla yüzde 45 oranında azaltmak ve yüzyıl ortasında (2050) bu seviyeyi sıfıra düşürmek gerekiyor. Güney Afrika’daki Çevre Planlama ve İklim Koruması Departmanı Başkanı ve IPCC Eşbaşkanı Debra Roberts “Önümüzdeki yıllar belki de insanlık tarihindeki en önemli yıllar” ifadelerini kullandı.

09 Ekim 2018 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi

Anket Günün MVP'si kim olur ?