AFSAD bu sene ilkleri yaşıyor

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), 40’ıncı kuruluş yıldönümüne özel 17-19 Kasım 2017 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, “Güncel Sanat ve Fotoğraf” konulu “Uluslararası Katılımlı 8’inci Fotoğraf Sempozyumu” düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Sempozyuma, hem Türkiye’den hem de farklı ülkelerden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları, yazarları ve sanat eleştirmenleri katıldı. ABD 'den Terry Barrett; İngiltere'den David Bate; İtalya'dan Chiara Capodici; Fransa 'dan Boris Rogez; Bangladeş'den Shahidul Alam; panelist olarak katılırken, İran 'dan Seyed Ehsan Bagheri bu keyifli etkinliğe fotoğrafları ile renk kattı.

AFSAD Başkanı Koray Olşen hem sempozyum hakkında hem de AFSAD ilgili açıklamalarda bulundu. Olşen, konuşmasına fotoğraf sergilerine hak ettiği desteğin verilmediğini söyleyerek, “Geçtiğimiz yılarda Ankara’nın son duraklarını fotoğraflayarak bir sergi açmak istedik. Büyükşehir belediyesine projeyi anlattık ve bize verilen cevap ‘Bizim fotoğrafçılarımız var gidip çekerler bundan dolayı size bu konuda yardımcı olamayacağız’ denildi ve o sergiyi açamadık. AFSAD olarak Gölbaşı’nın bütün köylerini fotoğrafladık. Gölbaşı Belediyesi masrafları karşılamayacağını söyledi ve o projede yarım kaldı. 2015 yılında Ankara Kalkınma ajansı ile Ankara’nın 147 köyünü fotoğrafladık. Sergiyi yaptık cd olarak da basıldı. 300 fotoğraflık bir kitap hazırladık” diye yakındı.

KAMU YARARINA ÇALIŞAN İLK VE TEK DERNEK

2017 yılında ise en önemli çalışmamız sempozyum düzenlemek oldu diyen Olşen, AFSAD derneğinden şu sözlerle bahsetti: “AFSAD 1977 yılında kuruldu. Kurulduğundan bu zamana kadar 7 sempozyuma ev sahipliği yaptı. 2008 yılından bu zamana kadar sempozyum düzenlenmemişti. Uzun süre ara vermemizin sebebi sponsor bulamadığımızdan kaynaklanıyor. Bu yıl işe tersten başlayarak önce sempozyumu organize edip sponsor bulmaya çalıştık fakat yine yeterli sayıda sponsor bulamadık ve kendi imkanlarımızla yaptık.”

Olşen, “AFSAD 40 yıllık kamu yararına çalışan ilk ve tek dernek statüsünde. Fotoğrafa ilgi duyanlara fotoğraf çekmeyi öğretiyoruz. Fotoğrafla ilgili seminerler düzenliyoruz. Çeşitli konularda atölyeler açıyoruz ve üyelerimiz gelip bu atölyelerde hem bilgi sahibi olup hem de üretim yapıyorlar. Her sene atölyeler sergimiz var. Çağdaş Sanat Merkezi’nde (ÇSM) sergileniyor. ÇSM, Ankara’daki en büyük ve tek diye bileceğimiz galeri konumunda. Senede 15 gün AFSAD olarak kullanıyoruz. Ankara’da büyük bir fotoğrafınızı asabileceğiniz büyük bir galeri yok. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz” diyerek Ankara’nın fotoğraf galerilerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

İLK KISA FİLM YARIŞMASI ARALIK’TA YAPILACAK

Olşen, AFSAD’ın çeşitli kurum ve kuruluş ile iş birliği yaptığını belirterek bu sene yapılacak olan çalışmalardan söz etti: “Keçiören’de kültür varlığının korunması gereken birçok eser var ve bu eserleri fotoğraflamasını yapacağız. Mimarlar Derneği 1927 ile Cumhuriyeti’n ilk dönem yapıtlarıyla ilgili bir proje yaptık. Yine 30 fotoğrafla kadına şiddeti anlatan fotoğraf sergimiz olacak. Bu projelerle üyelerimiz fotoğraf çalışmış oluyorlar ve sergileme fırsatı buluyorlar.”

Bu sene ilk kez uluslararası sempozyum düzenlemiş olduk diyen Olşen, “AFSAD olarak yine ilk kez kısa film yarışması düzenliyoruz. Kısa film yarışmasının konusu serbest ve ilgi yoğun. Başvurular 1 Aralık’a kadar devam ediyor. Derecelendirme ise 16 Aralık’ta yapılacak” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “AFSAD düzenlediği yarışmalarda para ödülü yerine katılım belgesi veriyor. Para ödülüne karşıyız ve birçok yarışmamızda derecelendirme bile yok. Bu konuda da diğerler yarışmalardan ayrılıyoruz. Sempozyum konusunda da ayrılıyoruz çünkü fotoğraf ile ilgili sempozyum yapan tek derneğiz. Diğer dernek ve vakıflar fotoğraf günleri yaparken biz sempozyum yapıyoruz. Bütün sempozyumlarımızda kitap çıkarıyoruz. İlk kez bu sene sempozyum kitapları sempozyum başlarken dağıttık.”

“DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇILARI GETİRDİK”

Dünyaca ünlü fotoğrafçıları ve yazarları AFSAD olarak Türkiye’ye getirdiklerini ve yoğun ilgi gördüğünü aktaran Olşen, Zaman zaman misafirlerimizi ağırlamakta sıkıntılar yaşadık. Kimisinin bilet parasını alamadık, kimisini getirmek için sponsor bulamadık. Yabancı konukları elçilikler getirsin düşüncesiyle elçiliklere gittiğimiz oldu. Birkaç elçilik bu konuda destek verdi. Sempozyum için 8 sene ara verdiğimizden dolayı insanlar bizim neler yapabileceğimizi bilemiyorlar. Sempozyumda bir devamlılık yakalayabilirsek sponsor bulmakta daha kolay olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Atölye çalışmaları, bildiri sunumları ve fotoğraf sergilerinin renklendiği sempozyumda katılımcılar, AFSAD’ın “40’ıncı Yıl Üye Sergisi”ni de ziyaret etme fırsatını buldu. Etkinlik kapsamındaki sergiler 28 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

HABER : HAVVA DÖLEN

20 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Günün MVP'si kim olur ?