Ankara'da temayül yoklamasında bakın kimin adı çıktı?

 AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayının belirlenmesi için yapılacak açıklama öncesi, gözler temayül yoklamasında ismi ön plana çıkan belediye başkanları arasında yer alan isimlere çevrildi.

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti 'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayını belirlemek için yapılan temayül yoklamasında ismi ön plana çıkan üç aday arasında yer alan Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 2004 yılından bu yana belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Milli Görüş geleneğinden gelen Ertürk, sırasıyla Refah ve Fazilet Partisi ilçe başkanlıkları görevini yürüttü. AK Parti'nin Kahramankazan İlçe Teşkilatı'nın kurucu başkanı olan Ertürk, 2004 yılından belediye başkanlığı görevini yürütüyor.

"KAHRAMAN" ÜNVANI

Ertürk ayrıca, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yönetim merkezi olan 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalkarak sivil halkı, TBMM 'yi ve devlet kurumlarını bombalayan F-16'ları engellemeye çalışan Kahramankazanlıların verdiği destansı mücadeleyi yönlendirmesi ile ön plana çıkıyor. Kazan, 15 Temmuz'da verdiği bu destansı mücadele sonrasında TBMM'de tüm partilerin oy birliği ile "Kahraman" unvanına layık görüldü.

Ankaralı olan Ertürk, kent genelindeki sivil toplum kuruluşu, dernek ve vakıflara verdiği destekle de tanınıyor. Sevgi dilini kullanan ve birleştirici tavrıyla ön plana çıkan Ertürk'ün, bu tavrı toplumun tüm kesimleri tarafından sevilmesi ve takdir görmesini sağlıyor.

LOKMAN ERTÜRK KİMDİR?

1970’te Kahramankazan’ın Örencik Köyü’nde doğdu. 1985 yılında Sincan İmam Hatip Orta Okulu’ndan mezun olan Ertürk 1988 yılında lise eğitimini Sincan lisesinde tamamladı.

Üniversiteyi ABD Preston Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. St.Clements Üniversitesinde “Siyaset Bilimi” üzerine Yüksek Lisans yaptı. Uluslararası halk kültürü Sempozyumlarında birçok bildiri sunan Ertürk, halk kültürü ve araştırmalarına yaptığı katkılarından dolayı Azerbaycan Bakü Asia Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görüldü.

Siyasal ve sosyal hayatta genç yaşta aktif rol üstlenen Lokman Ertürk, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti kurucu ilçe başkanlığı görevlerini yaptı. 2004’te yapılan yerel seçimlerde, “Türkiye’nin en genç belediye başkanı” unvanını kazanarak, 34 yaşında Kahramankazan Belediye Başkanlığına seçildi. ABD’de 2006 yılında Belediye Yönetimi ve Kurumlararası İlişkiler konulu Uluslararası Ziyaretçi ve Liderlik eğitimi programına katılan Ertürk, Kahramankazan’ı, yerel yönetimlerde ve özellikle alt yapı da, Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi haline getirmesi nedeniyle 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödüle layık görüldü.

Ertürk, birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulunda aktif rol üstlenerek, eğitimden, spora; sanattan, sosyal sorumluluk projelerine destek verdi. Belediye başkanlığı döneminde Sosyal Belediyecilik alanında ilklere imza atarak, sosyal dayanışmanın ve farkındalığın artırılmasına katkıda bulundu.

Çok kültürlü toplumların bir arada yaşamasının en güzel örneklerini sergileyen Kahramankazan, Avrupa Konseyi tarafından Yerel Demokrasi Haftası kapsamında ‘12 Yıldız Şehir’ ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Ertürk bu çalışmaları dolayısıyla yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görüldü. 2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde de Kahramankazan Belediye Başkanı seçilen Lokman Ertürk, bu görevi halen yürütmektedir.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyeliği görevini de yürütmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Kazan halkının gösterdiği destansı mücadele sonucu, parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partilerin oy birliği ile Kazan’a “Kahraman” ünvanı verilişinde önemli katkılarda bulunmuştur.

Lokman Ertürk evli ve üç çocuk babasıdır.

05 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Günün MVP'si kim olur ?