- 11 Aralık 2017

Burada erkekler gelin oluyor!

Bizim kültürümüzde bir çift evlenecekse, erkek tarafının ailesi kız tarafına gider ve kızlarını isterler. Genelde de bir çok yükümlülük erkek tarafına aittir. Ama birazdan görecekleriniz bizlerden çok farklı.

mask

Bizim kültürümüzde bir çift evlenecekse, erkek tarafının ailesi kız tarafına gider ve kızlarını isterler. Genelde de bir çok yükümlülük erkek tarafına aittir. Ama birazdan görecekleriniz bizlerden çok farklı.

Endonezya'nın Batı Sumatra Adası'nda yaşayan Minangkabau toplumu 4,5 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük 'anaerkil' topluluğunu oluşturuyor. Evlerin kadınlara ait olduğu ve soyun anneden ilerlediği Sumatra Adası'nda erkeklerin rolü oldukça ilginç...

2/11
mask

Minangkabau toplumu, 4,5 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük anaerkil topluluğu. Anaerkil ise toplumda kadının, özellikle "ana"nın etkin olma halidir. Yani bizim toplumumuzda hakim olan ataerkilliğin tam tersi.

3/11
mask

Evlerin kadınlara ait olduğu ve soyun anneden ilerlediği Minangkabau toplumunda, sokağa atılan erkekler için sığınma evleri bulunuyor. Bu durum anaerkilliği ile zaten ilginç olan toplumu daha da ilginç bir hale getiriyor.

4/11
mask

Sumatra Adası'nda kadınlar erkekleri istemeye gidiyor. Yani burada roller tam tersi. Erkekler gelin oluyor. Efsaneye göre, Koto Batu krallığını kuran Maharajo Dirajo 12. yüzyıl ortalarında öldüğünde üç karısından üç küçük oğlu vardı. İlk karısı Puti Indo Jalito çocukların bakımını ve krallık yönetimini üstlenerek anaerkil toplumun tohumunu attı.

5/11
mask

İslami kurallara göre yeni evlenen kadın kocasının evine taşınması gerekirken Minanglarda damat kadının evine taşınır ve onun ailesiyle birlikte yaşar. Başlık parasını damadın eğitim ve meslek durumuna göre gelinin ailesi belirler.

6/11
mask

Düğün günü damat evinden alınarak tören için gelinin evine getirilir. Burada İslami kurallara göre nikâh kıyılır. Geleneksel müzik aletleri eşliğinde kadınlı erkekli danslarla damat karşılanır. Gelinin ailesi geleneksel kıyafetlerini giyerek damada verilmek üzere başlarında para, yiyecek ve hediye taşır.

7/11
mask

Hatta erkekler evlendikten sonra eşinin ailesinin evinde yaşıyor. Evlenen erkekler kız evine gidiyor ve sıkı durun; erkekler kadınların soyadlarını alıyorlar. Hatta eşi tarafından sokağa atılan erkekler için adada sığınma odaları bile var. Evden kovuldukları zaman hiçbir sosyal güvencesi olmayan erkekler için camilerde sığınma odaları bulunuyor.

9/11
mask

Sürekli kayınvalidelerinden dert yanan erkekler, evin hizmetçisi durumunda. Ayrıca erkeklerin ise eve düzenli gelir getirecek bir iş yapması ve çocukların masrafını karşılaması beklenir. Çoğu iş bulmak için köylerinden ayrılır ve arada bir eve uğrar. Döndüklerinde evin idaresi konusunda söz hakları yoktur.

10/11
mask

Bu anaerkil toplumun çöküşü uzun zamandır beklenen bir şey olsa da Minanglar geleneklerini gururla sürdürmeye ve zamana karşı direnmeye devam ediyor. Minangkabau'ların siyah-sarı-kırmızı renkli bayrakları bu dağlık bölgedeki üç ayrı diyarın özelliklerini temsil ediyor: asilik, cesaret ve kültür ve geleneğin kaynağı...


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Ankara Markaları

Tanış Gazetesi, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (312) 327 27 00
Reklam bilgi