ANFA REKLAM
istgate sağ
Whatsapp
0 532 710 12 91Whatsapp İhbar Hattı
  • 18.08.2017
Durmuş Yener Özel

Durmuş Yener Özel

Gurbetçilere KDV siz mülk satışı

İlk defa 1960 ların başında başlayan yurt dışı işçi göçüyle önemli miktarda insanımız (gurbetçiler) Almanya, Hollanda, Belçika ve İskandinav ülkeleri gibi ülkelerde yerleşmiş durumdalar. Gurbetçilerimiz bulundukları bu ülkelerde önemli bir ekonomik güce de ulaşmışlardır. Bu insanlarımızı yakından ilgilendiren bir düzenleme geçtiğimiz aylarda TBMM’de yasalaşarak yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle (KDVK Md.13/1-i), yurt dışında yaşayan gurbetçilerimize Türkiye’de KDV ödemeksizin mülk (konut veya iş yeri) alabilme imkanı getirildi.

Uygulama hakkında kısaca bir bilgi verelim.

 -Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları (resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları hariç) bu imkandan yararlanabilecekler.

- Gurbetçilerimiz yaşadıkları ülkeden alacakları ikamet belgesini satıcıya sunmaları gerekiyor. Ayrıca en az altı aydır yurt dışında bulunduklarını ispat edecekleri belgeyi de temin etmeleri gerekiyor.

- İlk satışta geçerli

Yapı ruhsatında konut, dükkan, ofis, büro, apart daire, devre mülk vb. olarak tanımlanan konut veya iş yerlerinden inşaatçı tarafından devrin ilk kez gurbetçimize yapılıyor olması gerekiyor. Bu önemli bir koşul. Çünkü İnşa eden kişi bir başka kişiye satmışsa ve gurbetçimiz de bu kişiden satın almışsa bu uygulamadan yararlanamıyor. Aldığı yer sıfır (kullanılmamış) dahi olsa, bu durumda KDV ödemek zorunda.

- Satın alma bedeli yabancı para (döviz) olarak Türkiye getirilmeli.

Döviz varlığı yurt dışında bulunuyorsa Türkiye'deki bir bankaya transfer edilmeli. Döviz yurt dışından fiziki olarak yanlarında getirilmişse Gümrük İdaresinden alınacak belge ile bu durumun ispatlanması gerekecektir.

- Transfer edilecek veya ülkeye getirilecek döviz, düzenlemenin Resmi Gazetede yayımlandığı tarih olan 8 Mart 2017’den sonra (Türkiye’ye) getirilmiş olmalıdır.

- Bu arada satış bedelinin yarısı faturanın düzenlendiği tarihten önce yarısı da en geç bir yıl içinde döviz olarak Türkiye’ye getirilirse yine KDV’siz satın alma fırsatından yararlanılabilir.

- KDV’siz satın alınan konut ve iş yeri bir yıl içinde satılmamalı.

Eğer satılmak istenirse zamanında ödenmeyen KDV’nin tecil faizi ile birlikte gurbetçimiz tarafından vergi dairesine ödenmesi gerekiyor.

Özetle yerinde ve isabetli bir düzenleme ancak sonuçlarını izlemek gerekiyor. Yıllardır ülke ekonomisine katkı sağlamaktan kaçınmayan gurbetçilerimize uygun maliyetle gayrimenkul edinme imkanı sağlanıyor. Öte yandan durgunluk içindeki inşaat sektörüne de bir ivme getirebilir. Cari açığın finansmanı bakımından da olumlu olduğu açık ve kesindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.