ANFA REKLAM
istgate sağ
Whatsapp
0 532 710 12 91Whatsapp İhbar Hattı
  • 14.07.2017
Durmuş Yener Özel

Durmuş Yener Özel

Genç İşsizliği

Türkiye ekonomisi bilhassa nüfus dinamiği bakımından dünyanın sayılı ekonomilerinden. Son 40 yılda ülke nüfusu iki katından daha fazla büyüdü. Genç bir nüfusa sahip. Nüfusun yüzde 25'i (2015) 14 yaşın altında.

Nüfus, politik olduğu kadar ekonomik bakımdan da kritik bir faktör.

Nüfusla, ekonomi (büyüklüğü) arasında yakın bir ilişki var. Böyle olmakla birlikte nüfus karnı doyurulacak insanlar anlamına geliyor.

Türkiye'de gençlerin, 15-24 yaş grubu için işsizlik oranı yüzde 20. Tarım dışı işsizlik rakamları dikkate alındığında 15-19 yaş grubu için yüzde 23'e ve 20-24 yaş grubu için yüzde 24'e yükseliyor. Böyle olmakla birlikte, istihdam konusu içinde genç işsizliği tüm dünyada yaşanan bir olgu.

NASIL YAKLAŞILMALI?

Bizim gibi ülkelerin müşterek özelliği; sorunların çok boyutluluğuna ilaveten karmaşık oluşudur. Genç işsizliği de yapısı itibariyle konjonktürel (devrevi) değil yapısaldır.

Bu sebeple çözümü sanıldığı gibi basit ve kolay değil. Doğru ve etkili politikaları, orta ve uzun vadede belirlemek ve bunları sabırla uygulamak gerekiyor. Genç istihdamının artırılması için bilhassa şu başlıkların altı çizilmeli.

 -Doğru ve nitelikli bir eğitim politikası

- Rekabetçi Araştırma-Geliştirme

-Yüksek Teknolojiye Odaklanma

-Kaynak planlaması

-Verimliliğe yoğunlaşma

İşte bu temel gerçekler doğrultusunda Türkiye, ekonomide kendi nazariyesini oluşturabilmeli. Ekonomik ve sosyal kalkınma için kendi hikayesini (bilimi göz ardı etmeden) yazabilmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.