ANFA REKLAM
istgate sağ
Whatsapp
0 532 710 12 91Whatsapp İhbar Hattı
  • 10.07.2017
Doç Dr. Ergun  Çetinkaya

Doç Dr. Ergun Çetinkaya

RAMAZAN BİR MEKTEPTİR

Ramazan bir mekteptir. Bu mektepte interaktif usulle eğitim yapılır. Burada interaktif metodun bütün kuralları uygulanır: Hem kendi kendine okuma, hem Camilere ve mescitlere devam ederek öğrenme, hem öğrendiklerini kendi kendine uygulama ve manen olgunlaşma bu mektebin temel ilkelerindendir.

Müminler, bu mektebe mükelleflik yaşından ölene kadar kayıtlıdırlar. Ancak tıpkı günlük okullarda olduğu gibi, bazı haylaz öğrenciler mektepten kaçar. Mektep her yıl bir ay açıktır. İsteyen bu ayda kendini eğitir ve geliştirir. Nasıl okul kaçkını öğrenciler sınıfta kalırlarsa, oruç kaçkınları da huzura sınıfta kalmış olarak çıkarlar.

Günlük ders saati şafağın sökmesi ile başlar güneşin batmasıyla biter. Okul müfredatında Şafaktan Güneşin batımına kadar yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak, kötü söz söylemek, birini incitmek, gıybet etmek, çalmak-çırpmak, yalan-dolan, kötü niyet taşımak, dövüşmek-çekişmek ve benzerleri yasaktır.

Bu mektepte öğrenci Allah’ın hoşlanmadığı tutum ve davranışları öğrenir ve her türlü iyi tutum ve davranışı sinesine yerleştirir. Allaha karşı bütün sorumlulukları yerine getirir; günlük beş vakit namazın yanı sıra akşamları Teravih namazını da kılar. Daha çok okur, kendini yetiştirir, geliştirir ve geleceğe (Ahirete) hazırlanır; düşkünlere yardım eder, kimsesizlerin kimi olur, müminlerin tasasını, acısını ta yüreğinden duyar, yolda kalmışa, yakın-uzak komşuya, akrabaya, arkadaşa, yardım eder ve bunları alışkanlık haline getirir. Zekât ve sadakanın malı eksiltmediğinin aksine bereketlendirdiğinin ve çoğalttığının şuuruna varır. Orucun insan bedenini her türlü, toksinden arındırdığının farkını varır. Peygamberimizin ifadeleri doğrultusunda “elinden ve dilinden insanların emin olduğu” bir Müslüman ve mümin olmayı pekiştirir. Allah’ın fermanı olan “Anneye ve babaya of dememe” şuurunu kazanır.  Hz. Muhammed’in ilan ettiği “Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Araba bir üstünlüğünün olmadığı” bilinciyle her türlü ırkçılığı bırakıp “Mümin müminin kardeşidir” düsturuna uyar ve kardeşlerin arasını bulmaya çalışır. Gönül kırmaz, kardeşlerine darılmaz ve dargınlığını üç günden fazla sürdürmez. Geçim endişesi veya gelecek kaygısıyla geleceğe yatırım için faizle mal edinmenin veya faizle ticaret yapmanın İslâm’da yerinin olmadığı bilincine göre,  hayatını tanzim eder. “Cennete girmek için inanmak gerektiğini fakat inanmanın da insanların birbirlerini sevmeleriyle mümkün olduğunun” bilincini kavrar. “Yeri delercesine ve başını göğe değdirircesine” guru ve kibirle yürümeyi ayaklarının altına alır; mütevazi, sevecen ve yumuşak olmayı karakterinin bir parçası haline getirir.

Ramazan mektebinde zamanı boşa geçirmemek gerekir.  Bu mektepte her anı değerlendirmek kişini yararınadır. Artık “başı rahmet ortası mağfiret ve sonu Cehennem ateşinden kurtuluş” buyrulan Ramazanın son günleri içerisindeyiz. İnşallah salih ameller, Müslüman ve inananları Cehennem ateşinden koruyacaktır.

Ne mutla Ramazan mektebinde kendilerini eğitenlere ve geliştirenlere! Ne mutlu Allah’ın emir ve yasaklarına uygun olarak bu mektepten mezun olanlara ve geleceklerine de Ramazan mektebinde edindikleri alışkanlıklara göre istikamet verenlere!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.