Rusya Türkiye arası Dış Ticarette Gerilim

MAKALEYİ DİNLE

Uçak krizinden sonra, Rusya ve Türkiye arasında diplomatik alanda yaşanan iyileşmelere karşın ekonomik ilişkilerde bu iyileşme bir türlü sağlanamıyor. Son alınan kararlarla durum daha karmaşık bir hal almış görünüyor.

İki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesiyle birlikte genel beklenti; Rusya'nın ithalat üzerinde uyguladığı tahdidi etkili biçimde kaldırması yönündeydi. Bu gerçekleşmeyince Türkiye de haklı olarak bazı tarım ürünlerinde sınırlamalar getiren kararları aldı.

İlişkilerimizin normal olduğu yıllarda, yani 2016 öncesinde, Rusya’ya yaklaşık 800 -875 milyon dolar değerinde sebze ve meyve satarken, Rusya’dan 2 milyar dolar değerinde buğday, arpa ve diğer ürünleri satın alıyorduk.

Yılda toplam 1.9 milyar dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatımızın içinde Rusya payı yaklaşık yarısıydı. Sattığımız yaş sebze meyvenin ağırlıklı kısmını (260 milyon dolar) domates ihracı oluşturuyordu. Öyleki Domates, tek başına bu ülkeye yapılan toplam yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 30 unu açıklıyordu.

2015 teki uçak krizinden sonra Rusya ya 2016 ihracatı yüzde 62 azalarak 331 milyon dolara düştü.

En son, Rusya, bazı gıda ürünlerinde sınırlayıcı bir kısım düzenlemeleri 14 Şubat’ta kaldırırken, yaş meyve ve sebzedeki sınırlamayı bundan hariç tuttu. Sınırlama dışı bırakılan kısım ise  “soğan, karnabahar, brokoli, tuz,  gibi” aslında tutarı 20 milyon doları bile aşmayan ihracat kaleminden oluşuyordu.

Yüzlerce milyon dolarlık satış yaptığımız yaş sebze-meyvede tahdit kaldırılmayınca bu defa Türkiye karşı yaptırıma geçti. Ve Rusya’dan ithal edilen bir kısım tarım ürünlerinden sınırlamayla gıda alımını durdurdu. Alımı durdurulan tutar; “Mısır, buğday, ayçiçek yağı, pirinç gibi toplam yaklaşık 1.3 milyar dolarlık ithalat demek.

Dediğimiz gibi, Rusya ile Türkiye arasında “uçak düşürme” olayı ile başlayan gerilim diplomaside çözüme kavuşmuş olsa da ticari alanda devam ediyor. Yaşananların karşılıklı ticaret hacmini azaltmış olması iyi bir durum değil. Ancak daha kötüsü; bunun iki ülke arasında ilişkilerde arzu edilen tam düzelme üzerine yaratabileceği olumsuz tesiridir.

Ticaretin boyutu sadece gıda ticaretiyle sınırlı değil. Bu ilişkinin turizm boyutu müteahhitlik boyutu var. Türk iş adamlarının Moskova’daki yatırımlar boyutu da...

Bu yıl, Rus turist sayısında bir artış bekleniliyor, bunun kâfi derecede olması önemli. Gerçekleşebilecek bir olumsuzluğa, özellikle Antalya Bölgesinin tahammül derecesi maalesef çok yüksek değil. Geçen yıl, bu ülkeden turist girişi (2015)  bir önceki yıla nazaran yüzde 80 e yakın azalmış ve bölge turizmi ciddi manada bundan olumsuz etkilenmişti. Bu bakımdan siyasi ve diplomatik ilişkilerdeki düzelme kuşkusuz iyi ancak, doğal olarak yeterli olmuyor. Bunu ilişkilerin ticari ayağında ve tam olarak sağlamak gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Durmuş Yener Özel - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR