Eğitim hakkında mülahazat

MAKALEYİ DİNLE

Hemen hemen her eğitim yılı başlarken bir eğitim tartışması gündeme gelir. Bu sene de gelenek bozulmadı. TEOG sınavı kaldırıldı açıklamasının hemen arkasından da tartışmalar gündeme lop oturdu. Üniversiteye giriş nasıl olacak? Sınavla mı, sınavsız mı?

Bakanlık üst görevlileri konu üzerinde çalışacaklar ve yetkililer de uygun görürlerse yeni bir sistem getirilecek. Elbette eğitim ortada bırakılmayacak; sonuçta bir çözüme kavuşturulacak. Umarım ve temenni ederim ki eğitim, gençlerin ve de ülkenin gerçekleri ile ilmin doğasına uygun bir çözüme kavuşturulur.

Fakat, en azından benim gördüğüm kadarıyla, ülkemizde eğitimin geçmiş serüveni çok parlak olmamış ve yapılan değişiklikler hep önceki durumu arattırmıştır. Çünkü önceki düzenlemeler, hep Bakanlık üst görevlilerinin nereden ve kimlerden aldıkları pek belli olmayan emirler doğrultusunda düşüncesizce yapılmıştır. Temennim odur ki, bu kez daha önceki hatalara düşülmez. Siyasî endişelerden ve ideolojik tutumlardan uzak gerçekçi bir düzenleme getirilir ve yapılacak yeni düzenleme, geçmiş senelerde olduğu gibi, her sene yeniden bir düzenleme gerektirmez ve uzun ömürlü olur.

Eğitim üzerinde çalışanlar veya konunun uzmanları Türkiye ’nin nasıl bir gençlik arzuladığını çok iyi tespit etmeli ve eğitim o ihtiyaca göre düzenlenmelidir. Çünkü çocukların ve gençlerin eğitimi tesadüfiliğe ve rastgeleliğe terk edilemeyecek derecede önemi haizdir. Onun için eğitim aceleye getirilemez. Bu durum dikkate alınmadan ve hatta kararlaştırılmadan yapılacak bir düzenleme güdük kalır ve önümüzdeki yıllarda eğitimdeki sancı bitmez; tekrar sil baştan yeniden düzenlemeler aranır. Böyle bir duruma düşmemek için acile edilmeden birkaç kişinin görüşüne veya ısrarına bakmadan işin gerçek uzmanlarından da görüş alınarak gerçekçi bir yaklaşımla ve değişikliğe uğramadan uzun vadeli yeni bir eğitim modeli oluşturulmalıdır.

Ukalalık sayılmazsa, derim ki ilk 4 senede, çocuğa karakter kazandırma ve disiplinli bir yaşama öğretilerek onun yeteneklerini açığa çıkartma amaçlanmalıdır. İkinci 4 sene Türkçe ve matematik baraj dersi sayılarak dört yıl boyunca bütün sınavlarda bu derslerden belirlenecek bir notun altında not almamalıdır ve çocuğun yetenekleri keşfedilerek öğrencinin liseye veya meslek liselerinden hangisine gideceği tespit edilmelidir. Bunda öğrencinin 4 yıl boyunca sınavlarda belirlenen notun altında not almaması, gösterdiği performasyon ve öğrencinin derslerine giren öğretmenlerin kanaatleri dikkate alınmalıdır. Liseye devam etmesi öngörülen öğrenci ortaokuldaki başarıyı gösteremiyorsa, uygun meslek lisesine kaydırılmalıdır. Böylece eğitimde otokontrol da sağlanmış olacaktır. Lisede okuyan öğrenciler, kabul edilen branş derslerinden, meselâ Türkçe, matematik v.b'den dört yıl boyunca bütün sınavlardan önceden belirlenen notun altında not almamak şartıyla, sınavsız üniversitelere devam edebilmelidir. İstenilen başarıyı elde edemeyen öğrenciler ise, tıpkı meslek liselerinden mezun olanlar gibi üniversitelerin meslekî ağırlıklı yüksek okullarına devam etmeliler. Tabi ki devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri ihtiyaca cevap verebilecek iki veya 4 yıllık yüksek okullar açmalıdır. Böyle yapmakla okulların kalitesi artar, dershaneler gibi geçmişte örnekleri görülen bazı kişi veya fırsatçılara da yol verilmemiş olur.

Yeni model aynı zamanda bizim insanımızın inancı, örf ve âdeti, tarihî geçmişi, her inançta, ve de görüşteki insanların birlikte yaşama geleneği ile örtüşmelidir. Yaşadığımız coğrafya bunu mecburî kılmaktadır. Aksi takdirde çatışmalar, terör hareketleri ve kaos sürecek veya sürdürülecektir. Kısacası yeni oluşturulacak model, insanlık için çıkarılmış bir toplumun oluşturmasını sağlarken hayatın tüm katmanlarını kapsamalı ve bu ülkede yaşayan istisnasız herkesin “işte bu benim milletimdir, işte bu benim devletimdir, işte bu benim vatanımdır, işte bu benim bayrağımdır” diyebilecek yurttaşlar olarak yetişmelerini sağlamalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Eyyüp Sanay - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR