YENİMAHALLE VE KOMŞULUK

MAKALEYİ DİNLE

Yenimahalle’de 1963 yılından beri yaşayan bir hemşeriniz olarak gerçek bir Yenimahalle sevdalısıyım. İlk gençlik yıllarımda eğitim için Afyon’un bir köyünden geldiğim Yenimahalle, ömrümün büyük bir kısmının geçtiği ikinci memleketim olarak gönlümde ayrı bir yere sahip oldu.

Yenimahalle zaman içinde büyüyüp gelişirken ben de onunla birlikte dostluklar, hatıralar biriktirdim. Yenimahalle’de aile oldum, ticaretle uğraştım, olgunlaştım. Asıl memleketimi elbette unutmadım ama Yenimahalle benim için dışındaki her yerde gurbette hissettiğim memleketim oldu.

Elbette zaman içinde Yenimahalle büyüdü ve gelişti. Bu büyüme kimi geçmişteki güzel anıları, yaşamı, adet ve geleneklerimizi, komşuluklarımızı da beraberinde götürdü. Bir yere gidildiğinde anahtarımızı komşularımıza bıraktığımız, bahçelerde semaverlerin yandığı, çayların birlikte komşularla içildiği, ıhlamur ve leylak kokulu sokaklarda birbirini tanıyan herkesin selamlaştığı mahalle ortamından çok uzaklaştık. Büyüklerimiz iyi komşu aileden kötü komşu gaileden derler. Komşuluk, iyi günde kötü günde dayanışma demekti. Akrabalarından daha çok gördüğün ve daha çok vakit geçirdiğin komşuluk ilişkileri artık yerini giderek birbirini tanımayan insanların üst üste oturduğu apartman hayatına bırakıyor.

Yenimahalle bu tür dostluk ve komşulukların üst düzeyde yaşandığı bir mahalle olarak eski Yenimahallelilerin kalbinde ayrı bir anlam taşır ve unutulmaz. Bu nedenle siz hemşerimin de teveccühü ile ikinci dönem belediye başkanlığı yaptığım Yenimahalle’de en büyük hayalim Yenimahalle’yi Yenimahalle’de yaşayan tüm hemşerilerime anlatmak ve onlara kalıcı eserler bırakmak. Yenimahalle’de yaşamaktan Yenimahalleli olmaktan mutlu insanlarla bir arada huzur içinde yaşamak tek dileğimdir. Siz Yenimahalleli hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fethi Yaşar - Mesaj GönderYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR