Aziz Sancar’dan memleketine jest

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, madalyasının replikasını Mardin Artuklu Üniversitesi’ne hediye etti.

Vücudumuzdaki hücrelerin, hasar gören DNA’ları nasıl onardığını bulan ve bu buluşu nedeniyle “Bilim” dalında Nobel ödülünü alan ilk Türk olan Prof. Dr. Aziz Sancar, madalyasının replikasını Mardin Artuklu Üniversitesi’ne hediye ederek memleketi Mardin’e önemli bir jestte bulundu. Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, bundan böyle 19 Ocak tarihini devletçe gurur duydukları “Aziz Sancar Günü” olarak kutlayacaklarını söyledi.

MAREV (Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı) ile MARSEV (Mardin Eğitim Vakfı)’nın birlikte organize ettiği Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü replikasının Mardin Artuklu Üniversitesi’ne takdim töreni Şişli’deki Hilton Otel’de düzenlendi. Seçkin davetlilerin katıldığı törenin açılışında konuşan MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, kendisini bilimsel araştırmalara vermiş çok değerli hemşehrileriyle Mardinliler ve bu ülkenin vatandaşları olarak gurur duyduklarını söyledi. Aziz Sancar’a, Artuklu Üniversitesi’ne vaat ettiği replikayı ne zaman gelip vereceğini sorduğunda Aziz Sancar’ın, “Türkiye’yi bir ay ziyaret ettiğimde bilimsel araştırmalarımdan uzak kaldım ayrıca bir tanınmış bir aktör gibi işlem gördüm, ben hayatımda bunları yaşamış insan değilim, konsantrasyonum da bozuldu. Şimdi gelirsem ilgiden ve sevgiden bunalacağım ve tekrar bilimsel araştırmalarımdan uzak kalacağım. Onun için sizden ricam bu replikayı siz verin ve benim de sözümü benim yerine getirin” dediğini kaydetti. Bunun üzerine bu işe giriştiklerini ve Aziz Sancar’ın vaadini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Av. Eldem, şunları söyledi: “Biliyorsunuz Aziz Hoca ve eşi bütün varlıklarını Aziz Sancar Vakfı’na bağışlamış bulunuyorlar. Çünkü her ikisi de parayla pulla işi olmayan insanlar. Bütün varlıklarını özellikle Türk gençliğinin geleceğinde önemli rol oynayacak Türk evini kurmak için harcıyorlar ve bunun uğraşı içindeler. Aziz Hoca gelemedi, aramızda olmayı çok arzu ettiğini de biliyorum, size selam ve sevgilerini gönderdi. Ama buraya Sancar Vakfı’nın iki başkan yardımcısı İsmail Aslan Bey ve Nihat Çubukçu Bey’i gönderdi. Bu iki fedakar kardeşimiz burada, Sancar ailesinin değerli fertleri burada aramızdalar bizi yalnız bırakmadılar kendilerine teşekkür ediyoruz.”

TÜRKİYE SEVDALISI

Nobel ödülünü kazananlara bir tane orijinal Nobel madalyası ve sertifikası bunun yanında madalyanın aynısından üç tanede replikasının verildiğini hatırlatan Haluk Eldem, şöyle devam etti: “Aziz Hoca orijinal madalya ve sertifikasını bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı bir törenle, her fırsatta bağlılığını belirttiği Mustafa Kemal Atatürk’e yani Anıtkabir’e hediye etti, orijinal madalya şuanda Anıtkabir müzesindedir. Bir replikayı da kendisine çok destek veren şu anda mensubu olduğu Kuzey Carolina Üniversitesi’ne taktim etmiş böylece kadirşinaslığını göstermiştir. Bir diğer replikayı mezun olduğu, her zaman minnetle andığı Çaba, şimdiki adıyla İstanbul Tıp Fakültesi’ne hediye etmiştir. Üçüncü replikayı da sayın Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Sayın Ahmet Ağırakça’ya takdim edeceğiz.

100.yıla yaklaşan Cumhuriyet tarihinde sevdalısı olduğu Türkiye‘ye pozitif bilimler dalında ilk Nobel ödülünü kazandıran sayın Aziz Sancar’ın ödülü aldığı günden bu güne kadar geçen zaman içinde bilimsel araştırmalarına aralıksız devam etmesini karşılıksız kalmayacağına canı gönülden inanıyorum. Bu çalışmalarıyla başka ödüller alacağına inanıyorum. Bizlere ve sevdalısı olduğu ülkemize büyük onurlar yaşatacağına bütün kalbimle inanıyorum. Ve bunu sizinle aynı inanç ve samimiyetle paylaşıyorum.”

ASİL DURUŞ SERGİLEDİ

MARSEV (Mardin Eğitim Vakfı)Genel Başkanı Kemal Nehrozoğlu da, Aziz Sancar’ın bilim alanında Nobel ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı olmasıyla gurur duyduklarını ancak Aziz Sancar’ın ödülü aldıktan sonra sergilediği asil duruştan da ayrıca gurur duyduklarını söyledi. Bu asil duruşun alçak gönüllülük, bilgelik, vizyon, yurt sevgisi ve yardım severlik içerdiğini belirten Nehrozoğlu şu ifadeleri kullandı: “Zaten replikaları nerelere verdiğine bakarsak bu asil duruşun izlerini orada da görmemiz mümkün. Aslını aziz Atatürk’e Anıtkabir’e armağan etmiştir, bir diğerini Mardin Artuklu Üniversitesi’ne vermektedir. Böylece Mardin’e olan sevgisini Mardinlilere olan sevgisini, bağlılığını, eğitime verdiği önemi değeri, gençlerimizin daha iyi yetişmesindeki duyarlılığını ortaya koymuştur. Tabii bu vesile ile Mardin Artuklu Üniversitemizi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın şahsında kutluyorum. Anlamlı ve önemli bir armağan teslim alacaklar. Çünkü düşünürseniz 200’ün üzerinde üniversitesi olan Türkiye’de böyle bir ayrıcalığa sahip başka kim var. Ümit ediyorum ki bu madalyanın orada sergilendiği süre içerisinde Artuklu Üniversitesi'nde okuyacak gençlerimiz daha yüksek bir motivasyona sahip olacaklar, kendilerine daha yüksek hedef koyacaklar ve umuyor ve diliyorum ki başka Aziz Sancar’ların yetişmesine vesile olacaklar. Bu bilginin bize ulaşmasına takiben replikanın üniversitemize verilme kararını öğrenmemizden itibaren kardeş vakfımız MAREV‘le birlikte bunu kendisine yakışır şekilde tevdi edilmesini düşündük MAREV başkanımız Sayın Haluk Eldem’in ön ayak olmasıyla taraflar törenin İstanbul’da yapılmasına mutabık kaldılar. Sayın Eldem’in yoğun dirayetleri ve gayretleri Aziz Sancar Vakfı’nın değerli başkan yardımcıları İsmail ve Nihat Bey’in destekleri ve tabii bu gayretlere tevessül etmiş olan insanları kutluyorum, teşekkür ediyorum.”

NOBEL ÖDÜLLÜ ÜNİVERSİTE

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, “Değerli bilge insan, çağımızın en önemli bilim adamlarından, hemşehrimiz, canımız, bizim ilimde önderimiz, değerli büyük insan Aziz Sancar hocamıza, buradan Amerika’ya kadar sevgi ve saygılarımızı arz ediyoruz” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün bizim için son derece önemli bir gün. Savur’dan çıkıp Nobel Ödülü’nü almayı hak kazanmak üzere büyük gayretler sarf etmiş ve kendisinden sonraki nesillere de büyük bir örnek olmuş ve olacak olan bu değerli insanın aldığı replikayı üniversitemize hediye etmiş olmasından dolayı kendisine şükranlarımızı arz ediyoruz. 19 Ocak bundan sonra Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ‘Aziz Sancar Günü’ olarak kutlanacaktır ve buradan bunu ilan ediyoruz. Gelecek yıl hep birlikte 19 Ocak’ta yad edeceğimiz gün için sizleri şimdiden davet ediyorum. Cenab-ı Allah’ın insana verdiği akıl nimetiyle hareket edip buna da gönlünü katarak, gönül, kalp ve aklın birlikte hareket etmesiyle ortaya bilim çıkar. Biz tarihimizde bu şekilde büyük bilim adamları çıkarmışızdır. Bugün özellikle biyografik kitaplara baktığımız zaman ‘el-Mardini’ adıyla onlarca bilim adamını çok rahatlıkla görebiliyoruz. Fizikte, matematikte, kimyada, astronomide ve diğer İslami ilimler alanında büyük şahsiyetler yetiştirdiğimizi tarih kabul ediyor ve görüyor, kitaplarda bunu zaten anlatmaktadır. İşte bu bilim adamları halkasına birisini daha ekledik; el Mardini adıyla anılan bu şahsiyetlere müsaade edin, Prof. Dr. Aziz Sancar es-Sorani el-Mardini eklemiş olayım. Bizim medeniyetimizin tarihine bu isimle girsin ve bundan sonra da bu şekilde anılsın. Aziz Sancar hepimizin kalbinde ve gönlünde bu şekilde yaşayacaktır. Zekaları müsait olan Mardin insanının bu yolda yürümesi, icatlar yapması ve aynen Aziz Sancar’ı taklit ederek yeni Nobellere ulaşmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum.”

Rektör Ağırakça, Aziz Sancar’ın üniversitelerine hediye ettiği Nobel Ödülü replikaya telkâriden bir kaide yaptıracaklarını ve üniversitesinin en güzel yerinde, herkesin görebileceği bir yerde muhafaza edeceklerini sözlerine ekledi.

Törende, Prof. Dr .Aziz Sancar’ın davetlilere hitaben gönderdiği mesajın videosu izlendi ayrıca Aziz Sancar Vakfı Başkan Yardımcısı İsmail Arslan tarafından Amerika’daki Türk çocuklarının yararlandığı Türk evi ve öğrenci yurdu ile ilgili bilgiler sunuldu.

Müslüm Aktürk

19 Ocak 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR