“DARBENİN BAŞARISIZ OLMASINDA CHP’NİN ROLÜ BÜYÜK”

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde gizlice örgütlenmiş FETÖ mensupları, seçilmiş cumhurbaşkanını ortadan kaldırmak, hükümeti devirmek ve demokrasiyi işgal etmek amacıyla 15 Temmuz 2016'da kanlı bir darbe girişiminde bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında CHP’nin büyük bir rolü olduğunu söyleyen CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker Tanış ANKARA’ya 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili konuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kontrollü darbe söylemine açıklık getiren Göker, “15 Temmuz’da akşamında bir darbe gerçekleştirildi. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile birlikte alınan kanun hükümünde karalarla ülke yönlendiriliyor ve yönetiliyor olması kendi devleti dizayn etme şekillerine yardımcı olmuştur. Bu şekilde kanunsuz bir şekilde kullanmışlardır. Birçok insan mahkumi kararı olmaksızın işinden, ekonomik gelirinden hatta bu insanların eşleri bile nasibini aldı” diyerek OHAL kararının yanlış olduğunu dile getirdi.

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğl’nun 15 Temmuz’da gecesi darbe girişime karşı duruşunun darbe girişiminin başarısız olmasında büyük bir rolü olduğunu kaydeden Göker, “Biz demokrasiye inanan ve bunun Türkiye’de savunucusu olan kesim olarak darbenin karşısında duruşumuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elini rahatlatmıştır. Birlik bütünlük, yurt dışına ve yurt içindeki muhalefetlere karşı ortak duruş sergilemesi açısından Sayın Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun vermiş olduğu destek son derece önemlidir” dedi.

‘KONTROLLÜ DARBE’ AÇIKLAMASI

Göker, Adalet yürüyüşünün ardından Kılıçdaroğlu CHP İl Başkanlıklarına 15 Temmuz anma gecesinde sokaklarda olma talimatı vermesini ise şöyle yorumladı: “Kontrollü darbe söylemini 20 Temmuz’dan sonra OHAL ilan edildiği için söylemiştir. 15 Temmuz günü darbenin olmaya başladığı saatlerde Burdur’da olduğumu oranın valisi ve başsavcısını arayarak tamamen darbeye karşı olduğumu belirtmiştim. Yani orada bir ortak duruş sergilemiştik. O gece saat 02:00’ye kadar 1’inci Ordu Komutanı ve Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun açıklama yapmasına kadar biz konuttaydık ve bu darbeye karşı duruşumuzu gösterdik.”

Daha önce araştırmayı yapan darbe komisyon başkanı AK Parti içerisinde FETÖ ilgili yapılanma olmadığını ifade etmişti diyen Göker, “İki gün önce yanılmıyorsam AK Parti Grup Sözcüsü Mahir Ünal bu konuda yaptığı açıklamada ‘Biz geçtiğimiz seçimlerde ve kongrelerde içimizdeki FETÖ’cüleri temizledik’ dedi şimdi bu bir itiraf gerçekten mi temizlediler? Bunu ayırmak lazım eğer gerçekten temizledilerse hangi delile göre temizlediler? Neye göre temizlediler? Ya da bunlar kim neden açıklamadılar? yargıya neden bildirmediler? Yani üstü kapalı bu darbeyi sadece bakkal amcayla tostçu veya ayakkabı boyacısı mı yaptı? Bankaya parasını yatıran mı yaptı? Ya da yasal sendikaya üye olan mı yaptı? Yani bunların kendi siyasi kolu içerisinde sizin partinizde varsa ve bunu temizlediğinizi söylüyorsanız” diyerek tepkisini gösterdi.

NEDEN CHP’YE SÖZ HAKKI VERİLMEDİ?

15 Temmuz anma törenlerinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye konuşma fırsatı verildiğini ama CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na söz hakkı verilmeyeceğine dikkat çeken Göker, bunun gerekçesi bir olabilir mi yani kapıda biz ortak duruş sergilemedik mi? Şimdi neden bu ayrım yapılıyor? Çünkü biz bazı doğruları söylemeye başladık. Bazı şeyleri milletin gözünün sözcüsü olmaya başladık ve bundan da tedirginler.

Partisinin 15 Temmuz anma programı hakkında nasıl bir program yaptığını bilmediğini söyleyen Göker,  düzenlenecek programa katılacağını bildirdi.

Göker, 15 Temmuz mesajını ise şu sözlerle iletti: “Biz farklı renkleriyle farklı dilleriyle bir olan bir milletiz bu doğrultuda bir yaşamaya mecburuz bir yaşamayı seviyoruz güzel Türkiye’min güzelliklerine ortak paydada paylaşabilmek hepimizin tek umudu bunun içinde gereken çabayı gereken eylemi göstereceğimize kimsenin şüphesi olmasın.”

Haber: Havva Dölen

15 Temmuz 2017 - GündemYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR