Ahmet Yesevi Üniversitesi'nden ALES'siz Yüksek Lisans

Ahmet Yesevi Üniversitesi, 31 Ekim 1992 tarihinde Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan uluslararası anlaşma doğrultusunda kurulan, Türkiye’nin ve Kazakistan’ın özerk statüye sahip, ilk ortak devlet üniversitesidir. Üniversite bu anlamda, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sınır ötesi yüksek öğretim tecrübesi olması sebebiyle önemli bir misyon üstlenmiştir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, teknolojik donanımı ve modern fiziki altyapısıyla Kazakistan ve Türkiye’de iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri açısından uluslararası saygınlıkta, örnek bir kurumdur.

Üniversitemizde, 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılından itibaren uzaktan eğitim programları “Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜRTEP)” tarafından yürütülmeye başlamış ve hâlen 1 Ön Lisans, 3 Lisans, 16 Yüksek Lisans programıyla eğitim öğretime devam etmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programları, öğrencilerine çağın yüksek bilişim teknolojilerine dayanan web tabanlı internet ortamında kaliteli bir eğitim vermeyi amaç edinmiştir. Bu sistemin tercih edilmesinin nedeni Bu sistemin tercih edilmesinin nedeni, geleneksel eğitimdeki zaman, mekân vb. gibi sınırlılıkları kaldırarak, eğitime erişme imkânı olmayanlara eğitim imkânı sunmaktadır. Bu sistemle eğitim, 24 saat canlı tutulmakta ve öğrenciye 24 saat bilgi alma imkânı yaratılmakta, etkili ve dinamik boyut ve imkânlarda danışman öğretim üyeleriyle sürekli iletişim içinde bulunması sağlanmaktadır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Uzaktan Eğitim Programları, yükseköğretimin önündeki zaman ve mekân engellerini ortadan kaldırmış, işine veya özel hayatına ait sebeplerle üniversiteye devam etme imkânı bulamayan yahut Türkiye Türkçesi ile öğrenim görme arzusuna rağmen, dünyanın farklı bölgelerinde yaşıyor olmaları sebebiyle buna imkân bulamayan insanlara da bu fırsatı tanımaktadır.

Dersler, Türkiye’nin dört bir tarafındaki seçkin üniversitelerden alanında tanınmış öğretim üyeleriyle etkileşimli olarak, uzaktan canlı sınıflarda yapılmaktadır. Yapılan tüm dersler kaydedilerek arşivlenmekte ve öğrencinin dersi istediği zaman diliminde tekrar tekrar izlemesine imkân sağlanmaktadır. Eğitim sürecinde ara sınavlar ve ödevler internet üzerinden yürütülmekte, dönem sonundaki final ve bütünleme sınavları Ankara, İstanbul, İzmir ve Kazakistan’ın Türkistan şehrinde eş zamanlı olarak sınıf ortamında yüz yüze yapılmaktadır.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programlarında Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü düzeyde 20 farklı programda eğitim verilmektedir. 2016-2017 Bahar Döneminde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü Yüksek Lisans programı başlatılmıştır. Normal eğitim süresi Ön Lisans programında 2 yıl, Lisans programında 4 yıl, Yüksek Lisans programlarında 2 yarıyıl olarak sürdürülmektedir. Uzaktan eğitimde iddialı olan programlarımız, uluslararası kalite ve standartlarda sürdürülmektedir.

Diplomalar, Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yükseköğretim kurumları diplomalarına ve milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, mezunlara aynı hakları sağlamaktadır.

TÜRTEP, Ön Lisans ve Lisans programlarına Türkiye’den öğrenci alımı, ÖSYM tarafından uygulanan merkezi yerleştirme sınavı ile yapılmaktadır.

20 Haziran 2017 - GündemYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR