Türkiye'nin Kitap Okuma Oranı '0,01'

Türkiye'de çok sayıda kütüphane bulunmasına rağmen kitap okuma oranları oldukça düşük seviyelerde seyrediyor. Konu hakkında Tanış ANKARA'ya açıklamada bulunan Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, "Türkiye'de kitap okuma oranı sadece yüzde 0,01" dedi.

Türkiye'de okuma alışkınlığı düşük seviyelerde seyrederken insanlar genelde roman, şiir ve hikâye gibi edebi kitapları tercih ediyor. Konu hakkında Tanış ANKARA'ya açıklamada bulunan Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, ders kitaplarının satışının yoğun olduğunu ve Türkiye'de toplam da 29 bin 522 tane kütüphane bulunduğunu belirtti.

"Üye Sayısı 3 Milyon 820 bin 761"

Türkiye'de 2015 TÜİK verilerine göre toplamda 29 bin 522 tane kütüphane bulunduğunu aktaran Kartal, "Türkiye genelinde 2015 yılında 1 milli kütüphane, 1 130 halk kütüphanesi,  555 üniversite kütüphanesi ve 27 bin 836 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplam 29 bin 522 kütüphane mevcuttur. Milli Kütüphane kayıtlı üye sayısı 36 bin 220, halk kütüphanesi kayıtlı üye sayısı 1 milyon 367 bin 139 ve üniversite kütüphanesi kayıtlı üye sayısı 3 milyon 820 bin 761 kişi" dedi.

 Kitap okuma oranı Avrupa'da yüzde 21

Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının yok denecek kadar az olduğunun altını çizen Kartal, "Yapılan araştırmalara göre AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece yüzde 0,01" diye konuştu.

"Yetersiz durumdalar"

Türkiye'de ki kütüphanelerin belirli bir standardı yakaladığını belirten Kartal sözlerini şöyle sürdürdü: Ancak Z- kütüphane dışındaki okul kütüphaneleri, yeni kurulan bazı üniversite kütüphaneleri ile özellikle bazı İlçe halk kütüphaneleri kütüphane kullanıcıları sayıları göz önüne alındığında nicelik ve nitelik olarak yetersiz durumdalar"

En çok hangi kitaplar okunuyor?

Araştırma ve eğitim kitapları dışında en çok edebi kitapların okunduğunu ifade eden Kartal, "İnsanlar bilgi edinmek, yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerini başka insanlar ile konuşmak ve hatta okuduğunu yeniden üreterek hayal kurmak gibi çok farklı gerekçeler ile kitap okur" dedi.

Fiziksel mekandan öte sanal ortam haline geldi

Kütüphanelerin, internetin bilgi hizmetlerine getirdiği yeni olanaklar ile birlikte doğal olarak dönüşüme uğradığını vurgulayan Kartal, " Kütüphaneler; klasik kütüphane hizmetlerinin ötesinde işlevler üstlenerek kütüphane; okuyucuları için ev ve işyerinden sora üçüncü mekan durumuna geldi. Kütüphaneler artık sadece kitap, süreli yayın vb. materyallerden oluşan fiziksel mekanlardan öte, Internet ve web ile kullanıcılarına 7 gün 24 saat hizmet sunan sanal ortamlar haline gelmiştir" şeklinde konuştu.

"Kütüphaneciliği anlatmaya çalışıyoruz"

Kütüphaneciliğin üniversite düzeyinde bir meslek olduğuna dair algının oluşmadığını dile getiren Kartal, "Her yıl mart ayında kutlanan, Yıllardır kütüphanecilik standartlarının oluşması ve kamu nezdinde kabulü için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Kütüphane Haftası, okuma Etkinlikleri ve birtakım projeler ile kamuoyuna kütüphaneciliği anlatmaya çalışıyoruz" diye ifade etti.

Haber: Fatih Ağarman

03 Nisan 2017 - Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR