“Ahmet Yesevi” konferansı yapıldı

11 Temmuz 2017 tarihinde Roma Yunus Emre Enstitüsü'nde “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” konulu bir konferans düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Yunus Emre Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sayın Musa Yıldız’ın verdiği konferansta Türklerin manevi hayatına asırlarca hükmeden ve Türk sufilik geleneğinin kurucusu olan Ahmet Yesevi’nin hayatı, öğretileri ve eserleri hakkında bilgi verildi.

Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, tüm insanlığa hitap eden Ahmet Yesevi’nin evrensel felsefesini tüm dünyaya anlatabilmek için üniversitenin girişimleri sonucu UNESCO'nun 2016-2017 sezonunu Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan ettiğini ve yurtdışında çeşitli ülkelerde bu önemli şahsiyeti tanıtmak için etkinliklere katıldıklarını belirtti. Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi’nin Türk Dili ve Kültürü'nün anlaşılması için en güzel ve saf Türkçeyi kullandığını, bu açıdan eserlerinin de Türk edebiyatı için çok önemli olduğunu ve eskimediğini dile getirdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Roma Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sevim Aktaş, ünlü Türk mutasavvıfı ve filozofunun dünyaca tanınmasına katkı sağlayan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Sayın Musa Yıldız’ı Roma Yunus Emre Enstitüsü’nde misafir etmekten ve kültürel mirasımızın kurucularından olan bu değerli şahsiyetin İtalyan halkına tanıtılmasına vesile olduklarından dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirerek Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini sundu.

Anadolu halk kültürünü derinden etkileyen Ahmet Yesevi’nin Türk-İslam felsefesinin dünyaya tanıtılmasını sağlayan Mevlana Celaleddin Rumi ve dünyanın birçok ülkesinde bulunan Türk Kültür Merkezlerine adını veren Yunus Emre gibi şahsiyetlerin yetişmesine öncülük ettiğini de ekleyen Aktaş, bu nedenle etkinliğin Yunus Emre Enstitüsü için daha da anlamlı olduğunu vurguladı.

Konferansa T.C. Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, İtalya'nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili,  çeşitli ülkelerin elçilik çalışanları ile Türk Kültürüne ilgi duyan İtalyan akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

12 Temmuz 2017 - GündemYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR