"Türkiye'yi terör ülkesi ilan ettiler"

ABD’nin Türkiye’yi de içine alan bazı ülkelere vize sınırlaması getirmesini değerlendiren Prof. Dr. Nurullah Aydın, “Bu durum basite alınacak bir konu değildir” diyerek ABD’nin Türkiye’ye bir mesaj verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Nurullah Aydın, ABD’nin Türkiye’ye uygulamış olduğu vize sınırlamasını Tanış Ankara’ya değerlendirerek, “Bu sınırlama ABD’nin Avrupa devletleri ile birlikte Türkiye’ye tepkisinin bir yansımasıdır” dedi.

BİZİ TERÖR ÜLKESİ İLAN ETTİLER

Vize sınırlaması konusunun farklı mesajlar taşıdığını belirten Aydın, ABD’nin bizi dünya kamuoyuna bir terör ülkesi olarak gösterme çabasında olduğunu söyleyerek şu açıklamaları yaptı: “ABD şu anda İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen, Libya ve Türkiye’ye vize sınırlaması getirdi. Suriye, Yemen ve Libya’da hala çatışmalar devam ediyor. Bu sınırlamaya Türkiye’nin de eklenmesi ABD dış politikasında bir terör ülkesi olduğumuz anlamına geliyor. ABD bize bu mesajı veriyor. Vize sınırlaması konusuna bu açıdan bakmak lazım. ABD’yi eleştirelim eleştirmeyelim bu durum basite alınacak bir konu değildir.”

ŞAŞIRTICI DEĞİL, MANİDARDIR

ABD’nin ve Avrupa’nın bahanesinin tamamen iç politikamıza mâl edildiğini söyleyen Aydın, “Avrupa ve ABD’nin, Türkiye’de son dönemlerde yaşanan sınırsız tutuklamalar, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı gibi konuları öne sürüp böyle tavırlar alması şaşırtıcı değildir, manidardır” diye konuştu.

TRUMP’IN ALMIŞ OLDUĞU BİR KARAR DEĞİL

Vize sınırlamasının sadece Trump’ın politik görüşüyle ilgili olmadığını dile getiren Aydın, “ABD dış politikalarına sadece Başkanlar karar veremez. Dış politikada Beyaz Saray, Pentagon ve küresel sermayenin merkezi olan New York üçlemi içerisinde kararlar alınır. ABD silah, ilaç ve gıda endüstrisine dayalı üçlü saç ayağı olan bir şirket devletidir. Türkiye’nin dış politikalarındaki tutumları, ABD’nin Rusya, Ortadoğu ve Güney Amerika stratejik politikalarındaki değişimleri yakından ilgilendirir. Dolayısıyla ABD’nin bu kararı sadece Beyaz Saraya mâl edilmemelidir” değerlendirmesini yaptı.

Haber: Tolga ALCA

10 Ekim 2017 - Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR