ATO’dan 15 Temmuz ve Kalkınma Paneli

Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Valiliği ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın birlikte düzenlediği “15 Temmuz ve Kalkınma Paneli”, ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panel, Kocatepe Camii Müezzini İbrahim Çakıllı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kısa film gösteriminin ardından açılış konuşmaları ile devam eden panele, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Valisi Ercan Topaca, Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı ve Burdur Milletvekili Reşat Petek, İstanbul Miletvekili Mustafa Şentop, Ankara Ticaret Osadı Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, rektörler, ATO Meclis ve Komite Üyeleri katıldı.

Panelin açılışında konuşan Kalkınma Bakanı Elvan, bir ülkenin kalkınmasının güçlü siyasi ve ekonomik istikrar ile mümkün olduğunu belirterek, “27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat kesintileri yaşanmasaydı bugün çok daha güçlü ve kalkınmış bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık” dedi. Son 30 yılda yaşanan ekonomik krizler nedeniyle halkın fakirleştiğini anlatan Bakan Elvan, 15 Temmuz’un 2002 yılı sonrası büyüyen ve güçlenen Türkiye’nin ekonomik bir güç haline gelmesini önlemeye yönelik bir hareket olduğunu kaydetti. Elvan, 15 Temmuz’da Türkiye ekonomisinin çökmesinin hedeflendiğini ancak başarıya ulaşılamadığını vurgulayarak, “Türkiye’nin ekonomik olarak ne kadar sağlam temeller üzerine oturtulduğu 15 Temmuz’da net bir şekilde görüldü. Artık darbe girişimleriyle Türkiye’nin önünü kesemezsiniz” diye ifade etti. Elvan, “Türkiye büyüyor ve büyümeye devam edecektir. Almış olduğumuz tedbirlerle ekonomimiz sağlam temeller üzerinde ilerlemeye devam ediyor” dedi.

 “15 TEMMUZ DEVLETİMİZİ GÜÇLENDİRDİ”

Ankara Valisi Ercan Topaca da konuşmasında, 15 Temmuz’da hayatın normal akışının gayrimeşru güçler tarafından anormal hale getirilmeye çalışıldığını ancak milletin devletine sahip çıktığını söyledi. Olumsuz etkileri olmakla birlikte 15 Temmuz’un devleti güçlendiğini ve daha sağlam bir zemine oturmasını sağladığını belirten Vali Topaca, “15 Temmuz gerçekten devletimizi güçlendirmiştir. Ekonomimiz de güçlendi. İçimizdeki hainleri temizlemiş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Geleceğe daha güvenle bakıyoruz” diye konuştu.

BARAN: “DEMOKRASİ NÖBETİMİZ İLELEBET SÜRECEK”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında, Türk milletinin 15 Temmuz’dan önemli dersler çıkardığını belirterek, “Demokrasi nöbetimiz ilelebet sürecek” dedi. Türkiye’nin içinden geçtiği kritik dönemde iş dünyası çok büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Baran, “Gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir Türkiye bırakmak için vazifemizi ifa edeceğiz. Çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla, devletimize omuz vereceğiz. Hepimiz milli seferberlik ruhuyla, ekonomimizin güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu ve şöyle devam etti: “15 Temmuz'da istiklaline ve istikbaline kastedilen Türkiye, her bakımdan eskisinden çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Devletimiz süreci başarılı bir şekilde yönettiği için 15 Temmuz darbe girişimi, ekonomimize kalıcı bir hasar vermedi. Türkiye, darbe girişiminden hemen sonra hızla normalleşti. 16 Temmuz sabahından itibaren özel sektör ve bankalar ile tüm kamu kurumları işinin başındaydı. Türkiye ekonomisinin, dalgalanmalara, krizlere, darbelere karşı dayanıklı olduğu bir kez daha görülmüş oldu.”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ise dünya tarihinde bütün halk hareketlerinin devlete karşı yapıldığını hatırlatarak, tek istisnasının 15 Temmuz direnişi olduğunu vurguladı. Şentop, “15 Temmuz, 27 Mayıs 1960’ta açılan parantezin fiilen kapandığı tarihtir. Resmen kapandığı tarih ise 16 Nisan’dır. Türkiye artık bu topraklarda 1 milim geri adım atmayacağını 15 Temmuz’da ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek de komisyonun çalışmalarını tamamladığını ve raporunu TBMM Başkanlığı’na sunduğunu bildirdi. Petek, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in uluslararası odaklar tarafından 40-50 yıllık bir plan çerçevesinde seçilmiş ve gözetilmiş biri olduğunu anlattı.

15 Temmuz 2017 - GündemYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR