Özdağ: Darbe başarılı olsaydı 100 yıl çalınacaktı

Egemen emperyalist güçlerin desteğiyle Fethullahçı Terör Örgütü tarafından yapılan 15 Temmuz darbesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Darbe başarılı olsaydı Türkiye’nin 100 yılı çalınmış olacaktı.

Seçilmiş irade, seçilmiş siyasi irade, millet iradesine ve demokrasiye inanan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile polis teşkilatı mensupları, bürokratlar, aziz millet bu hain darbe girişimine karşı koydu.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşadıklarını anlatarak Tanış ANKARA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Özdağ,  “Hain darbe girişiminin yaşandığı gün saat 20.30’a kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde odamda çalıştıktan sonra eve gitmiştim. Saat 20.50’ten itibaren sürekli telefonum çalmaya başlamıştı. Arayan arkadaşlarımdan biri evden dışarı çıkmamamı ve can güvenliğime dikkat etmemi söylemişti. O telefondan sonra fikir muhasebesi yaparak şayet gezi olayı gibi bir hadise yaşansa ‘Evden çık’ demesi, şayet suikast olsa ‘Giriş ve çıkışlara dikkat et’ gerekiyordu. Bunların tam tersi, “Bana evden çıkma, can güvenliğine dikkat et’ dediği için darbe olacağını sezinledim” dedi.

“DARBENİN ÖNLENMESİNDE AKTİF ROL ALDIM”

1980 darbesini yaşadığını ve 7 yıl cezaevinde kaldığını hatırlatan Özdağ, “28 Şubat öncesi Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte bir darbe önlenmesinde aktif bir rol aldım. Bunu Türkiye ve basın bilmez. 28 Şubat’ta da bir darbeyle nasıl mücadele edilir onu da biliyorum. Zamanında bu cemaati alkışladım ama zamanla bu yapının siyasete ortak olma isteğini gördüm. Siyasetçileri terbiye etmeye çalışıyorlardı. Bu yapı ile ilgili kaygılarımı dile getirdim. Bu örgüt 50 yıldır 15 Temmuz’u planlamış” diyerek o gece yaşanılanları anlatmaya devam etti.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi öncesi yapının böyle bir kalkışmada bulunacağını tahmin ettiğini kaydeden Özdağ, “Bu yapı parti kurmayıp iktidarda bulunan kişileri yönlendirmek istedi. Devletin bütün kurumlarına biz geleceğiz mantığıyla harekât edip sorular çalarak kamu kurum ve kuruluşlarına sızdılar. Hatta 15 Temmuz’dan önceki bir konuşmamda Fethullah Gülen’in Türkiye’ye Humeyni gibi gelmek istediğini belirtmiştim” ifadelerini kullanarak şunları aktardı: “O Gece saat 21.05’te Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ı 3 sefer arka arkaya aramış ulaşamamıştım, diğer yandan da milletvekili arkadaşlara ulaşarak Çankaya Köşkü’ne gelmelerini söyledim. İlerleyen dakikalar içerisinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım bana telefonla geri dönmüştü. Saat 21.30’u gösteriyordu ve ‘Sayın Başbakanım darbe oluyor, aldığım bilgi bu şekilde’ dedim. Sayın Başbakanımız kendisine de bilgi geldiğini ve bazı insanların bir çılgınlık, darbe girişiminde bulunacaklarını hissettiğini ifade etti.  “Başbakanım ya siz bir açıklama yapın, milleti sokaklara davet edelim veyahut müsaade ederseniz” ifadesini kullandığımda ise ‘Yok Selçuk bey ben bir açıklama yaparım’ dedi.”

“LOKAL BİR DARBE DİRENECEĞİZ”

Başbakan Binali Yıldırım ile aralarında geçen konuşmadan bahsetmeye devam eden Özdağ, “Sayın Başbakanım Genel Kurmay Başkanı’na ulaşabildiniz mi, Yaşar Paşa’ya ulaşabildiniz mi?” diye sordum. Ulaşamadığını söyleyince, “Ya bunlar birlikte darbe yapıyorlar ya da şu an rehine alınmışlar lokal bir darbe oluyor. Şayet lokal bir darbeyse bu işin üstesinden gelir ve darbeyi durdururuz ancak genel bir darbe ise Allah Türkiye’nin yardımcısı olsun’  Çankaya Köşkü’ne yola çıktım. Giderken de bir tweet atarak, “Vesayetçilere, darbecilere meydan okuyacağız. Türkiye demokrasi ile yönetilecek, millet iradesinin üzerinde başka bir irade yoktur” şeklinde tweet attığını söyledi.

15 Temmuz darbesinin başladığı dakikalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ulaşmak istediğini kaydeden Özdağ, “Milliyetçi Hareket Partisine mensup bir Milletvekili vasıtasıyla Sayın Devlet Bahçeli’ye ulaştım. Ardından da Sayın Bahçeli, “Darbelere karşıyız, seçilmiş iktidardan yanayız” ifadesini kullanmıştı. Sayın Kılıçdaroğlu’na Sayın Engin altay vasıtasıyla ulaşmıştım. Darbeyi kimin yaptığını sorunca da paralel yapının yaptığını ifade etmemin ardından o da “Darbelere karşıyız, seçilmiş iktidarın ve Cumhurbaşkanı’nın yanındayız” ifadelerini kullandı. Bu konuşmaların ardından darbecilerin hazırladığı bildiri okununca moraller bozuldu. Bildiriyi dinledikten sonra, “Arkadaşlarımıza! Morallerinizi bozmayın bu lokal bir darbe” ifadesini kullanmıştım. Şayet genel bir darbe olsaydı Genelkurmay Başkanı adını yazardı. Bu lokal bir darbe direneceğiz ve insanları sokağa davet edeceğiz” dediğini belirtti.

“MİLLETİ SOKAĞA ÇIKMA DAVETİ DÖNÜM NOKTASIDIR”

15 Temmuz’un dönüm noktasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milleti sokağa davet etmesi ve milletin de o çağrıya anında uyması olduğunu kaydeden Özdağ, “Milletimiz sokaklara çıkmaya başlamıştı ama Sayın Erdoğan’ın çağrısından sonra sokaklar iyice doldu. O esnada Meclis bombalanıyordu. Ama şunu net gördük ki Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra ona ve millet iradesine, demokrasiye inanan millet darbecilere gereğini yaptı. Darbenin önlenmesinde 5 tane direnme noktası var bunlar: TSK içerisindeki kahraman askerler, darbeyle mücadele eden emniyet mensuplar, bütün medya mensupları, bütün siyasetçiler ilk defa birlik oldu son olarak da Malazgirt’ten beri genlerinde kahraman olan millet biz darbeye karşıyız dedi ve canını ortaya koydu bunların hepsine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

‘Eğer darbe olsaydı 100 yıllık geleceğimiz çalınacaktı’ diyen Özdağ, darbelerin Türkiye’nin kalkınma hamlelerini dumura uğrattığını,  mevcut yatırımcıları kaçırdığın, kültürümüze zarar vererek demokrasimizin de içselleştirdiğini bunun yanında siyaset kurumu dik durabilseydi sorunlarında çözüleceğini vurguladı.

DARBENİN SİYASİ AYAĞI VAR MI?

Özdağ, “Darbenin siyasi ayağı olduğu söyleniyor ama bana göre siyaset ayağı demek yanlıştır. Türkiye siyasetle yönetilir. Darbenin sivil ve siyasetçi ayağı olabilir. Bunun için çalışmalıyız. Bu kirli bir örgüt. Biz darbenin siyasetçi ayağını bulabiliriz. Bunu da yargı, kolluk kuvvetleri ve parti yetkililerinin bulabilirler. Elimizde bilgi ve belge olmadan siyaset kurumunu karalamak Türkiye’ye karşı yapılan bir kötülüktür. Siyasetçi temiz yaşamalı ve vatana en iyi şekilde hizmet etmeli” diyerek belgelere dayandırılmadan suçlama yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Özdağ, sözlerini noktalamadan önce şunları ekledi: “Birlik ve beraber olmalı, okuyarak, bir olarak, dünyayı doğru okumalıyız. Tek devlet, tek vatan, tek bayrak ve tek millet anlayışı ile hareket etmeliyiz. Benim milletim hesabını her zaman hesabını sandıkta gördü. Büyük bir milletle karşı karşıyalar bu da Türk milletidir. Biz şu an güvenli, huzurlu şekilde yaşamımıza devam ediyorsak, bayrağımız dalgalanıyor, bu toprakları vatan kılabildiysek, vatanımız ve devletimizin bakası emin ellerdeyse bu Şehitlerimiz sayesindedir. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.”

Haber: Havva Dölen

15 Temmuz 2017 - GündemYorum yazarak Tanış Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tanış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Günün MVP'si kim olur ?

YÜKLENİYOR